سوءقصد به جان رشدی؛ کنش‌گران می‌کوشند عطاالله مهاجرانی را دادگاهی کنند

مهاجرانی گفته امیدوار است رشدی از اتفاقی که اخیرا برایش افتاده «الهام هنری» بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدافعان حقوق بشر در بریتانیا قصد دارند عطاالله مهاجرانی را به دلیل نقش وی در توجیه و تبلیغ فتوای روح الله خمینی برای قتل سلمان رشدی به دادگاه بکشانند.

به گزارش وبگاه «ایران وایر»، مهاجرانی 68 ساله که زمانی وزیر فرهنگ و ارشاد ایران بود و اکنون در لندن زندگی می‌کند، سال‌ها پیش در حمایت از فتوای خمینی علیه رشدی کتابی نوشت و در آن به تبیین لزوم قتل رشدی بر مبنای فتوای خمینی پرداخت.

مهاجرانی در کتاب خود، داستان «آیات شیطانی» رشدی را بخشی از «توطئه غرب» علیه جهان اسلام دانست، و بر آن مبنا فتوای خمینی را ستود، و تاکید کرد بر «تمام مسلمین غیور» واجب است تا برای «اعدام» رشدی، که مهاجرانی به تبعیت از خمینی وی را «مرتد» خواند، طبق «فقه اسلامی» اقدام کنند.

به گفته خود مهاجرانی، ردیه‌اش بر «آیات شیطانی» طی 32 سال اخیر سی مرتبه تجدید چاپ شده است. طی این مدت، بسیاری از افرادی که با کتاب رشدی مرتبط بودند، از جمله ناشران و مترجمان، با الهام از فتوای خمینی مورد حمله قرار گرفته و مجروح شده یا به قتل رسیده‌اند. خود رشدی نیز اخیرا در نیویورک مورد سوء قصد واقع شد و به شدت آسیب دید.

به گفته «ایران وایر»، مهاجرانی به نظر می‌رسد که کماکان از کتاب خود علیه رشدی دفاع می‌کند. او روز شنبه در توییتی نوشت که نسخه سی و یکم کتابش آماده نشر است، و امیدوار است رشدی از اتفاقی که اخیرا برایش افتاده «الهام هنری» بگیرد.

پس از سوءقصد به جان رشدی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد ایران تاکنون از گفت‌وگو با مطبوعات سر باز زده است، اما اظهار کرده از «فرصت» احتمالی به دادگاه کشیده شدن خود در بریتانیا استقبال می‌کند.

مهاجرانی، سه‌شنبه در توییتی در این باره نوشت: «من نمی‌دانم کسانی که می‌گویند قصد دارند از من شکایت حقوقی کنند، چقدر در قصد خود جدی هستند، ولی من جدی هستم. من دادگاه را به صحن محاکمه سلمان رشدی و آیات شیطانی تبدیل خواهم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید