«عدالت برای قربانیان محلاتی» خواستار تحقیق درباره دفاع محلاتی از فتوای قتل رشدی شد

این کمپین با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد، محلاتی «خطری برای امنیت ملی آمریکا» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمپین «عدالت برای قربانیان محلاتی» با انتشار بیانیه‌ای از اداره تحقیقات فدرال آمریکا موسوم به «اف‌بی‌آی» خواست تا تحقیقاتی را درباره دفاع محمد جعفر محلاتی، استاد کالج اوبرلین آمریکا از فتوای قتل سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی آغاز کند.

این بیانیه خاطرنشان می‌کند، کمپین «عدالت برای قربانیان» محلاتی، در ماه مه سال جاری، شواهدی را کشف کرد که دفاع محمد جعفر محلاتی از فتوای قتل سلمان رشدی را نشان می‌دهد.

محمدجعفر محلاتی، سفیر سایق ایران در سازمان ملل متحد
محمدجعفر محلاتی، سفیر سایق ایران در سازمان ملل متحد
Advertisement

تهیه‌کنندگان این بیانیه تصریح کردند: «محلاتی خطری برای امنیت ملی آمریکا و ارزش‌های لیبرالی است که این کشور از آن حمایت می‌کند.»

به‌دنبال انتشار کتاب «آیات شیطانی» توسط سلمان رشدی، نویسنده هندی – بریتانیایی، فتوای قتل او توسط روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی صادر شد.

کمپین عدالت برای قربانیان محلاتی در بخش دیگری از این بیانیه، خواستار آغاز تحقیقاتی درباره ارتباط بین محلاتی و سپاه پاسداران شده است.

محمدجعفر محلاتی که پیشتر سفیر ایران در سازمان ملل متحد بود، متهم به ایجاد «سپر دفاعی» برای عاملان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در تابستان 1367 و جلوگیری از «پاسخگو دانستن» مجریان این اعدام‌ها در سطح بین‌المللی است.

سازمان «عفو بین‌الملل» در گزارشی در سال 2018، مدعی شد که محلاتی از جمله مقامات ارشد و دیپلمات‌هایی است که «در مصاحبه‌های رسانه‌ای و مبادلات با سازمان ملل متحد در انکار کشتار جمعی [زندانیان سیاسی] فعالانه شرکت داشتند تا از مسئولین در برابر پاسخگویی محافظت کنند.»

کمپین «عدالت برای قربانیان محلاتی» در ادامه بیانیه خود، خواستار برکناری فوری محلاتی از سمت استادی در کالج اوبرلین و محاکمه او به دلیل «نقش وی به‌عنوان همدست» در قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان 67 شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید