شمخانی درباره مذاکرات اتمی: در هیچ بخشی از خطوط قرمز عقب‌نشینی نشده است

وزیر خارجه ایران طی اظهاراتی عنوان کرد که طرف آمریکایی در دو موضوع انعطاف نشان داده و ایران منتظر انعطاف در موضوع سوم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در جلسه با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس این کشور درباره مذاکرات اتمی گفت در هیچ بخشی از خطوط قرمز عقب‌نشینی انجام نشد و نخواهد شد.

خبرگزاری «نورنیوز» وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران سه‌شنبه 24 مرداد از جلسه مشترک اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با شمخانی و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران خبر داد.

به گزارش نورنیوز در این جلسه که علی باقری کنی، سرپرست تیم مذاکره‌کننده و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز حضور داشتند گزارشی از روند مذاکرات، بررسی ایده‌های هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی و پاسخ مکتوب ایران که شب گذشته به این اتحادیه تسلیم شد، مورد بحث قرار گرفت.

شمخانی در این جلسه تاکید کرد که تیم مذاکره‌کننده در هیچ بخشی از آن‌چه حکومت ایران خطوط قرمز خود نام می‌برد، عقب‌نشینی نکرده است.

در همین حال، مقامات اروپایی نسبت به پاسخ مکتوب ایران، ارزیابی‌های خوش‌بینانه‌ای ابراز کرده‌اند. خبرنگاران بین‌المللی به نقل از منابع خود در اتحادیه اروپا نوشتند که در بررسی‌های اولیه پاسخ ایران «التهاب‌آمیز» نبوده و مسئله پادمان در متن گنجانده نشده، اما تاکید کردند که تا حل نشدن جزییات، نمی‌توان رسیدن به توافق را قطعی دانست.

نشریه «پولیتیکو» نیز از قول مقامات اروپایی نوشت، تهران همچنان نگران تضمین‌های اقتصادی و رفع تحریم‌ها است. اما تحقیقات پادمانی آژانس درباره فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران در سایت‌های اعلام‌نشده این کشور، «ممکن است به سمت حل و فصل پیش رود».

با توجه به پیشنهادات غرب برای حل مسئله فنی تحقیقات پادمان آژانس که تهران آن را «ادعاهای سیاسی» خوانده و تاکنون از پاسخ‌گویی به آن طفره رفته است، به نظر می‌رسد، مانع بزرگی از جلوی راه حصول به توافق هسته‌ای برطرف شده است.

در همین رابطه وزیر خارجه ایران دیروز طی اظهاراتی عنوان کرد که طرف آمریکایی در دو موضوع انعطاف نشان داده و ایران منتظر انعطاف در موضوع سوم است. او درباره دو موضوع اول و دوم توضیحی ارایه نکرد، اما گفت که موضوع سوم، «تضمین‌های درخواستی ایران از سوی آمریکا» است.

همزمان با گمانه‌زنی‌های خوش‌بینانه در مورد نزدیکی به توافق، نبیلا مسرلی، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز اعلام کرد که اتحادیه اروپا در حال بررسی پاسخ ایران به پیش‌‌نویس پیشنهادی این اتحادیه است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز به رویترز گفت که ایالات متحده مشغول بررسی پاسخ مکتوب ایران است.

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» هم به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشت که ایران در پاسخ به متن پیشنهادی برای احیای «برجام» خواهان تضمین برای دریافت غرامت در صورت خروج مجدد آمریکا از این توافق شده است.

این خبرگزاری سه‌شنبه گزارش داد تاکنون راه‌حلی برای توافق ایجاد نشده است و ضمانت‌هایی که این خواستار آنها شده است، مانع اصلی برای احیای برجام به‌شمار می‌روند.

پیشتر میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات اتمی بدون اشاره به ماهیت درخواست‌های ایران اعلام کرده بود که تهران به شرط پذیرش سه شرط خود آماده امضای توافق جدید است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size