ایران: پیشرفت‌های نسبی مذاکرات وین منافع تهران را به صورت کامل تأمین نکرد

به گفته سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، در آخرین دور مذاکرات وین، بخشی از انتظارات تهران در برخی از موضوعات تامین شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در اظهاراتی با اشاره به این‌که آخرین دور مذاکرات وین همراه با «پیشرفت نسبی» بوده است، تأکید کرد که این پیشرفت‌ها منافع جمهوری اسلامی را به صورت کامل تأمین نکرده است.

کنعانی، دوشنبه 24 مرداد، در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه خاطرنشان کرد، اگر «خطوط قرمز» تهران در این مذاکرات رعایت شود، زمینه برای دستیابی به توافق نهایی در «آینده بسیار نزدیک» وجود دارد.

Advertisement

او در ادامه افزود، در آخرین دور مذاکرات وین، بخشی از انتظارات جمهوری اسلامی در برخی از موضوعات تامین شده است.

کنعانی درباره آینده این گفت‌وگوها نیز گفت، ادامه این مذاکرات در پایتخت‌ها در حال انجام شدن است و «نظرات تکمیلی» بر طرح نهایی بورل ارائه خواهد شد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی وین نیز در گفت‌وگویی با خبرگزاری «تاس» پیش‌بینی کرد، در صورت پیشرفت مطلوب رویدادها، توافق نهایی ممکن است در اوایل هفته آینده حاصل شود.

اولیانوف با این حال افزود، اگر تهران بخواهد در متن «مخالفت‌ها یا اصلاحاتی» را اعمال کند، پیش‌بینی پیشرفت‌های بیشتر در حال حاضر دشوار است.

متن پیشنهادی اتحادیه اروپا شامل امتیازاتی است که به‌گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، امکانات اقتصادی زیادی را نصیب ایران می‌کند. او همچنین تصریح کرد که این متن آخرین فرصت برای تهران محسوب می‌شود و «جایگزین» نخواهد داشت.

واکنش‌ ناظران بین‌المللی و رسانه‌های ایرانی نسبت به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا متفاوت و گاه متناقض است.

در حالی که روزنامه کیهان وابسته به رهبر ایران، آن را «فاجعه‌بار» توصیف کرد، نشریه «پولیتیکو» در گزارشی نوشت که بایدن بیش از حد انتظار امتیاز داده است.

پولیتیکو از امتیازاتی چون کاهش تحریم‌های سپاه برای آسان‌ کردن معاملات تجاری کمپانی‌های آمریکایی با سپاه، و نیز چشم‌پوشی آژانس از ادامه تحقیقات در زمینه فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای در صورت همکاری ایران خبر داد.

در واکنش به گزارش پولیتیکو، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اظهار کرد که دولت او از استانداردهای خود برای تحریم‌ها خارج نخواهد شد و همچنین در گفتگو با شبکه «پی‌بی‌اس» گزارش‌ها مبنی بر فشار آمریکا به آژانس برای چشم‌پوشی از تحقیقات این نهاد ناظر بین‌المللی را قویا رد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید