ایران خواستار ادامه مذاکرات‌ وین در صورت عدم‌ توافق آمریکا با شروط‌ جدید تهران شد

به گفته سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، در آخرین دور مذاکرات وین، بخشی از انتظارات تهران در برخی از موضوعات تامین شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در اظهاراتی خبر داد که این کشور تا پایان روز دوشنبه 24 مرداد، پاسخ خود به پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا را برای هماهنگ‌کننده اروپایی این مذاکرات خواهد فرستاد.

امیر عبداللهیان ضمن بیان این‌که «در مرحله شروع پایان توافقیم»، تصریح کرد که اگر آمریکا با نظرات جدید ایران موافقت نکند، «باید بیشتر گفت‌وگو کنیم.»

به گفته امیرعبداللهیان، ادامه این گفت‌وگوها می‌باید در قالب تلاش طرف‌های دیگر برای نزدیک‌کردن آمریکا به دیدگاه‌های ایران صورت گیرد. این در حالی است که اتحادیه اروپا پیشتر اعلام کرده است، پیش‌نویس ارائه شده متن نهایی خواهد بود.

وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از اظهاراتش به تبادل پیام‌های بین تهران و واشینگتن نیز اشاره کرد و گفت، سه موضوع در این پیام‌ها بین دو طرف مورد گفت‌وگو قرار گرفته شده است.

امیرعبداللهیان در این زمینه گفت: «طرف آمریکایی اخیرا در دو موضوع انعطاف شفاهی نشان داده اما این باید مکتوب شود.»

او به این دو موضوع به صورت روشن اشاره نکرد اما گفت، موضوع سوم، تضمین‌های درخواستی ایران از سوی آمریکا است.

وزیر خارجه ایران خاطرنشان کرد، اگر نظرات ایران در سه موضوع مذکور «تامین شود»، تهران آماده جمع‌بندی و اعلام توافق نهایی با حضور وزاری خارجه کشورهای حاضر در مذاکرات وین است.

حسین امیرعبداللهیان در بخش دیگری از اظهارات خود به انتقادات داخلی نیز اشاره کرد و گفت، توافق نهایی احتمالی ممکن است دارای «ایراداتی» باشد اما او این ایرادات را به متن اولیه توافق موسوم به «برجام» بازگرداند.

مذاکرات هسته‌ای بین ایران، کشورهای 1+4 و آمریکا بیش از یک سال است که با وقفه‌های متعدد در حال برگزاری است.

وزیر خارجه ایران، علت طولانی‌شدن روند این گفت‌و‌گوها را پافشاری تهران بر خطوط قرمز خود دانسته است. به گفته امیرعبداللهیان، پافشاری تهران بر این خطوط قرمز، در بخشی از موارد نتیجه گرفته است.

متن پیشنهادی اتحادیه اروپا شامل امتیازاتی است که به‌گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، امکانات اقتصادی زیادی را نصیب ایران می‌کند. او همچنین تصریح کرد که این متن آخرین فرصت برای تهران محسوب می‌شود و «جایگزین» نخواهد داشت.

وزیر خارجه ایران در این زمینه گفت، تهران با ارائه متن از سوی اتحادیه اروپا «خیلی موافق» نبوده است اما از آن‌جایی که اتحادیه اروپا به نقش خود به عنوان پیام‌رسان راضی نبود، اقدام به ارائه دو متن کرد که «تلفیقی از ایده‌های طرف مقابل» بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید