اولیانوف: ایران هنوز با متن پیشنهادی اروپا برای توافق هسته‌ای موافقت نکرده است

متن پیشنهادی اتحادیه اروپا شامل امتیازاتی است که به‌گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، امکانات اقتصادی زیادی را نصیب ایران می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین گفت که اروپا بعنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات اتمی «گزینه‌هایی برای مصالحه» به متن توافق پیشنهادی خود افزوده است که به‌نظر می‌آید آمریکا با آن‌ها موافقت کرده، ولی ایران هنوز موضع خود را روشن نکرده است.

اولیانوف یک‌شنبه 23 مرداد به خبرگزاری «تاس» روسیه توضیح داد: «به همین دلیل است که من در مورد این که تهران هنوز چه مسائلی ممکن است داشته باشد، گمانه‌زنی نمی‌کنم.»

او پیش‌بینی کرد در صورت پیشرفت مطلوب رویدادها، توافق نهایی ممکن است در اوایل هفته آینده حاصل شود، با این حال گفت که اگر تهران بخواهد در متن «مخالفت‌ها یا اصلاحاتی» را اعمال کند، پیش‌بینی پیشرفت‌های بیشتر در حال حاضر دشوار است؛ «باید منتظر آغاز هفته آینده باشیم.»

در همین حال امروز در تهران قرار است تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جلسه‌ای برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن اعلام این خبر، اشاره کرد که «ایران نسبت به زمان امضای برجام، پیشرفت‌های قابل توجهی در صنعت هسته‌ای داشته است و گشایش‌های بسیار خوبی در حوزه فروش نفت ایجاد شده است».

او گفت با این تفاسیر باید «سبک و سنگین کنیم» که مذاکرات چه ثمراتی خواهد داشت.

متن پیشنهادی اتحادیه اروپا شامل امتیازاتی است که به‌گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، امکانات اقتصادی زیادی را نصیب ایران می‌کند. او همچنین تصریح کرد که این متن آخرین فرصت برای تهران محسوب می‌شود و «جایگزین» نخواهد داشت.

واکنش‌ ناظران بین‌المللی و رسانه‌های ایرانی نسبت به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا متفاوت و گاه متناقض است.

در حالی که روزنامه کیهان وابسته به رهبر ایران، آن را «فاجعه‌بار» توصیف کرد، نشریه «پولیتیکو» در گزارشی نوشت که بایدن بیش از حد انتظار امتیاز داده است.

پولیتیکو از امتیازاتی چون کاهش تحریم‌های سپاه برای آسان‌ کردن معاملات تجاری کمپانی‌های آمریکایی با سپاه، و نیز چشم‌پوشی آژانس از ادامه تحقیقات در زمینه فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای در صورت همکاری ایران خبر داد.

در واکنش به گزارش پولیتیکو، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اظهار کرد که دولت او از استانداردهای خود برای تحریم‌ها خارج نخواهد شد و همچنین در گفتگو با شبکه «پی‌بی‌اس» گزارش‌ها مبنی بر فشار آمریکا به آژانس برای چشم‌پوشی از تحقیقات این نهاد ناظر بین‌المللی را قویا رد کرد.

مالی گفت که آمریکا هیچ فشاری را به آژانس برای چشم‌پوشی از تحقیقات مرتبط با فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران وارد نکرده است، و تصریح کرد: «من می‌دانم که گزارش‌هایی برعکس وجود دارد. موضع ما شفاف و روشن است برای همه و آن این است که ما هیچ فشاری بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بستن مسائل باقی مانده وارد نمی‌کنیم.»

او درباره تحقیقات آژانس از فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران افزود: «واقعاً چیزی که آژانس دنبال می‌کند، نوعی کاوش ماقبل تاریخ یا تاریخی نیست. چیزی که آنها می‌خواهند بدانند این است که امروز آن اورانیوم کجاست و مطمئن شوند که به حساب می‌آید و تحت چارچوب پادمان قرار بگیرد».

وی تاکید کرد که برای روشن شدن این موضوع « هیچ میانبری وجود ندارد.»

مقامات ایران پیش از مذاکرات هسته‌ای که هفته پیش در وین از سرگرفته شد، اعلام کردند که شرط تهران برای توافق منوط به چشم‌پوشی آژانس از تحقیقات فنی درباره سایت‌های اعلام‌نشده این کشور است که به ادعای آنان وجود ذرات اورانیوم در آن‌ها «اتهامات سیاسی» است.

این مقامات پس از چهار روز مذاکره در وین، نسبت به آن ابراز خوشبینی کردند. محمد مرندی مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران به شبکه «سی‌ان‌ان» گفت که متن پیشنهادی اروپا حاوی پیشرفت‌های مثبتی است. با این حال او تاکید کرد که شرط ایران برای توقف تحقیقات پادمانی آژانس کماکان برقرار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size