پولیتیکو: پیش‌نویس اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران را کاهش می‌دهد

به گفته پولیتیکو، این پیش‌نویس پیشنهادی به اروپایی‌ها اجازه می‌دهد تا روابط تجاری گسترده‌ای با ایران برقرار کنند، کشوری که بخش عمده فعالیت‌های اقتصادی آن زیر نظر سپاه پاسداران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نشریه پولیتیکو در گزارشی خبر داد که پیش‌نویس اتحادیه اروپا در مذاکرات وین به آمریکا پیشنهاد می‌دهد که تحریم‌های خود علیه سپاه پاسداران را کاهش داده و برای ایران این امکان را فراهم می‌کند تا از نظارت آژانس بر مراکز هسته‌ای مشکوک این کشور جلوگیری کند.

این نشریه آمریکایی، جمعه 21 مرداد در گزارشی خبر داد که گزیده‌ای از پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا به ایران، آمریکا و کشورهای 1+4 را مشاهده کرده و در صورت نهایی‌شدن این توافق، اروپایی‌ها و غیرآمریکایی‌ها بدون واهمه از تحریم‌های واشینگتن، می‌توانند با نهادهای ایرانی که به صورت جداگانه با سپاه پاسداران معامله می‌کنند، روابط تجاری برقرار کنند.

بر اساس این گزارش، این پیش‌نویس تصریح می‌کند: «افراد غیرآمریکایی به مجرد برقراری روابط تجاری با ایرانی‌هایی که خود در فهرست تحریم‌های آمریکا نیستند ولی به صورت جداگانه با ایرانی‌هایی که در فهرست تحریم‌ها هستند، معاملات جداگانه‌ای انجام‌داده‌اند، تحت تحریم قرار نمی‌گیرند.»

به گفته پولیتیکو، این پیش‌نویس پیشنهادی به اروپایی‌ها اجازه می‌دهد تا روابط تجاری گسترده‌ای با ایران برقرار کنند. کشوری که بخش عمده فعالیت‌های اقتصادی آن زیر نظر سپاه پاسداران است.

یک دیپلمات به پولیتیکو گفته است، سپاه پاسداران به راحتی می‌تواند معاملات خود را از طریق شرکت‌های واسطه و صوری انجام داده و از تحریم‌های آمریکا در امان بماند.

به گفته پولیتیکو، در صورتی که دولت بایدن این پیشنهاد اروپا را بپذیرد، احتمال زیاد با مخالفت شدید اعضای کنگره آمریکا و «فراتر از آن» مواجه خواهد شد.

از سوی دیگر، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و دیگر مقامات غربی، «کاهش استانداردهای» تحریم‌های آمریکا علیه ایران را تکذیب کردند.

مالی در مصاحبه‌ای با شبکه «پی‌بی‌اس»، درباره احتمال اجازه واشینگتن به شهروندان غیر آمریکایی برای انجام معاملات تجاری با سپاه پاسداران تصریح کرد: «ما درباره پایین‌آوردن هیچ استانداردی درباره آن‌چه اروپایی‌ها یا سایر شرکت‌ها، اگر قصد انجام تجارت با ایران را دارند و می‌باید انجام دهند، مذاکره نکرده‌، نمی‌کنیم و نخواهیم کرد. آن‌ها باید به تحریم‌های ما احترام بگذارند.»

تحقیقات آژانس قربانی توافق هسته‌ای

در بخش دیگری از این گزارش خاطر نشان شده است، علاوه بر کاهش تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران، پیش‌نویس اتحادیه اروپا زمینه را برای تهران مهیا می‌کند تا به‌سرعت پرونده اختلافی خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را حل‌وفصل کند.

کشف آثار اورانیوم در سه مرکز هسته‌ای اعلام نشده ایران و عدم ارائه پاسخ «معتبر» از سوی تهران در این زمینه، یکی از مهم‌ترین موانع دستیابی به توافق نهایی در وین است.

بر اساس گزارش پولیتیکو، اتحادیه اروپا پیشنهاد داده است که تحقیقات آژانس درباره این سه مرکز مشکوک هسته‌ای ایران با توافق نهایی وین مرتبط شود.

این پیش‌نویس تصریح می‌کند که آمریکا و کشورهای اروپایی، «به قصد ایران» برای رسیدگی به مسائل حل‌نشده باقی‌مانده تا «روز اجرای مجدد» توجه می‌کنند.

روز اجرای مجدد تاریخی است که توافق موسوم به «برجام» رسماً و دوباره عملیاتی می‌شود.

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» پیشتر گزارش داده بود که پیشنهاد اتحادیه اروپا با هماهنگی سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه به همراه آمریکا به ایران ارائه شده است.

به گفته پولیتیکو، این پیشنهاد اگر مورد پذیرش همه اطراف قرار بگیرد، راه را برای ایران فراهم می‌کند تا در صورت ادامه تحقیقات آژانس، تهران «تمام توافق را به گروگان بگیرد.»

این بدین معناست که اگر آژانس به این نتیجه رسید که ایران از ارائه توضیحات معتبر درباره آثار اورانیوم‌های کشف‌شده خودداری می‌کند، تهران به راحتی می‌تواند همگی را به خروج از برجام تهدید کند.

مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که در حال بررسی متن پیشنهادی اتحادیه اروپا هستند و پاسخ خود را در این زمینه به اروپا اعلام خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم