رابرت مالی: تاکنون به توافق نهایی نرسیدیم، آن‌چه وجود دارد یک «پیش‌نویس» است

به گفته نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، احیای توافق هسته‌ای سال 2015، تهران را دست‌کم تا سال 2031 از توانایی ساخت بمب هسته‌ای دور خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در اظهاراتی گفت، تا زمانی که هیات‌های مذاکره‌کننده در وین، درباره تمام موارد مربوط به مذاکرات هسته‌ای به توافق نرسند، هیچ توافق نهایی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

مالی، جمعه 12 اوت به‌وقت محلی، در مصاحبه‌ با شبکه «پی‌بی‌اس» گفت، آن‌چه مذاکره‌کنندگان در دست دارند یک «پیش‌نویس» است و این متن، دیدگاه اتحادیه اروپا درباره موارد لازم برای بازگشت دو جانبه به توافق موسوم به «برجام» را نشان می‌دهد.

او همچنین با اشاره به دیدگاه اتحادیه اروپا درباره ادامه این مذاکرات تصریح کرد، به گمان اروپایی‌ها، تداوم این گفت‌وگوها کمکی به بهبود اختلافات بین ایران و آمریکا نمی‌کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر با اشاره به روند مذاکرات وین اعلام کرده بود، مذاکره‌کنندگان درباره هر آن چه امکان داشت رایزنی کردند و متن توافق ارائه شده به ایران نهایی است.

همزمان با پایان آخرین دور مذاکرات وین، یک مقام ارشد اروپایی به روزنامه «وال‌استریت ژورنال» نیز گفته بود: «این پایان نزدیک به یک سال و نیم مذاکره است. اکنون زمان تصمیم‌گیری نهایی است.»

دولت جو بایدن به‌دنبال بازگشت به توافقی است که در سال 2015 میان ایران و دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا منعقد شد. برخی از منتقدان می‌گویند، با گذر زمان و نزدیک شدن ایران به ساخت بمب هسته‌ای، احیای این توافق دیگر ضامن منافع پیشین آن نیست.

رابرت مالی در مصاحبه خود با «پی‌بی‌اس» و در پاسخ به برخی از این انتقادها گفت، احیای این توافق، ایران را دست‌کم تا سال 2031 از توانایی ساخت بمب هسته‌ای دور خواهد کرد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال اجازه واشینگتن به شهروندان غیر آمریکایی برای انجام معاملات تجاری با سپاه پاسداران تصریح کرد: «ما درباره پایین‌آوردن هیچ استانداردی درباره آن‌چه اروپایی‌ها یا سایر شرکت‌ها، اگر قصد انجام تجارت با ایران را دارند و می‌باید انجام دهند، مذاکره نکرده‌، نمی‌کنیم و نخواهیم کرد. آن‌ها باید به تحریم‌های ما احترام بگذارند.»

مالی انجام هرگونه مذاکره در این زمینه و «کاهش استانداردهای» آمریکا در زمینه تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران را تکذیب کرد.

یکی از مهم‌ترین درخواست‌های ایران در این گفت‌وگوها، لغو تحریم‌های آمریکا و ارائه ضمانت برای عدم خروج مجدد واشینگتن از این توافق است.

به گفته مالی، اگر این پیش‌نویس به مرحله توافق نهایی برسد، دارایی‌هایی که ایران پیشتر در زمان نبود این تحریم‌ها به‌دست آورده بود و اکنون به صورت مسدود شده در بانک‌های مختلفی قرار دارد، برای تهران قابل دسترس خواهد بود.

اختلافات ایران وآژانس

نماینده ویژه آمریکا در بخش پایانی اظهارات خود، به اختلافات میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تهران نیز پرداخت و خاطرنشان کرد، واشینگتن برای بسته‌شدن موضوعات لاینحل باقی‌مانده بین ایران و آژانس، هیچ‌گونه فشاری علیه این نهاد بین‌المللی قرار نخواهد داد.

به گفته مالی، این اختلافات زمانی حل خواهد شد که ایران در این زمینه «پاسخ‌های فنی معتبری» به آژانس ارائه دهد.

کشف آثار اورانیوم در سه مرکز هسته‌ای اعلام نشده ایران و عدم ارائه پاسخ «معتبر» از سوی تهران در این زمینه، یکی از مهم‌ترین موانع دستیابی به توافق نهایی در وین است.

رابرت مالی در مصاحبه خود با پی‌بی‌اس گفت، یکی از درخواست‌های آژانس از ایران در این زمینه، ارائه توضیحی قانع‌کننده درباره مکان فعلی این اورانیوم‌ها است.

مالی در این زمینه گفت، آژانس به‌دنبال این است که از محل ذخیره این اورانیوم‌ها اطلاع کسب کرده و با تعریف سازوکاری پادمانی، اطمینان حاصل کند که این اورانیوم‌ها تحت نظارت این نهاد بین‌المللی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید