وال استریت ژورنال از امتیازدهی جدید اتحادیه اروپا به ایران در گفتگوهای اتمی خبر داد

وال استریت این پیشنهاد را امتیازدهی دیگر به ایران برای خروج از بن‌بست مذاکرات عنوان کرد و نوشت اتحادیه اروپا تا 24 مرداد به ایران برای پاسخ به این پیشنهاد مهلت داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که اروپا در قبال پاسخ سریع ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره موضوع ذرات اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های مخفی ایران، بسته‌شدن این پرونده در آژانس را به تهران پیشنهاد داده است.

وال استریت ژورنال پنج شنبه 21 مرداد در این گزارش ذکر کرده که این پیشنهاد با هماهنگی سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه به همراه آمریکا به ایران پیشنهاد شده است.

طبق پیشنهاد اروپا، ایران باید پیش از اجرایی‌شدن مجدد برجام نگرانی‌های آژانس را برطرف کند.

این روزنامه آمریکایی نوشته که پیشنهاد اروپا به حل‌و‌فصل مشکل آثار اورانیوم در سایت‌های پنهانی ایران که از مهمترین موانع رسیدن به توافق است، کمک می‌کند.

وال استریت ژورنال این پیشنهاد را «امتیازدهی دیگر به ایران برای خروج از بن‌بست مذاکرات» عنوان کرده و نوشته است که اتحادیه اروپا تا 24 مرداد به ایران برای پاسخ به این پیشنهاد مهلت داده است.

ایران در حال بررسی

در همین رابطه خبرگزاری «تسنیم» از قول یک دیپلمات «مطلع از مذاکرات» اعلام کرد که «ایران در حال بررسی پیشنهادهای دریافتی است تا نسبت به تامین خواسته‌های خود اطمینان حاصل کند.»

این دیپلمات به تسنیم گفت: «پیشنهادهای اروپا در صورتی قابل قبول است که در موضوعات مختلف از جمله ادعاهای سیاسی مرتبط با مسایل پادمانی، تحریم‌ها و تضمین، برای ایران اطمینان ایجاد کند.»

مذاکرات اتمی وین که از اسفند سال گذشته، به‌دلیل «درخواست‌های فرابرجامی» تهران متوقف شده بود، با پیشنهاد و تلاش اتحادیه اروپا هفته گذشته دوباره در وین آغاز شد.

مقامات غربی پیشتر گفته بودند، عامل اصلی آغاز این دور جدید از مذاکرات، نرمشی بود که ایران درباره شرط پیشین خود مبنی بر حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا نشان داد.

روزنامه «هاآرتص» هم به نقل از مقامات اسرائیلی گزارش داد که آخرین دور مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهان بدون هیچ نتیجه ملموسی به پایان رسید.

به گفته مقامات تل‌آویو، علی خامنه‌ای، رهبر ایران با هر گونه توافقی که دستاوردهای بزرگتری برای رژیمش نداشته باشد، مخالف بوده و هیچ شواهدی دال بر تغییر نظر او مشاهده نشده است.

یک مقام اسرائیلی در این باره به «هاآرتص» گفت: «هیچ تغییر راهبردی در موضع ایرانی‌ها وجود نداشت. آنها این توافق را نخواهند پذیرفت، و در برابر هر پیشنهادی که امتیازهای چشمگیری به آنها ندهد، مقاومت خواهند کرد».

در همین رابطه، روزنامه «کیهان»، نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای توافق نهایی در مذاکرات وین را «فاجعه‌بار» و «خسارت‌بار» خواند.

کیهان چهارشنبه نوشت: «تا‌کنون مذاکرات وین به هیچ نتیجه‌ای که تضمین‌کننده منافع ملی کشورمان و مخصوصاً تامین‌کننده انتفاع اقتصادی ایران باشد، نرسیده است و مذاکرات درباره چهار محور اصلی، کماکان بی‌نتیجه مانده است.»

پرونده پادمان (بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مراکز هسته‌ای ایران)، تضمین آمریکا برای عدم خروج مجدد از توافق هسته‌ای، لغو تحریم‌ها و همچنین خواسته آمریکا مبنی بر «اجرای مرحله‌ای توافق» به عنوان 4 محور اصلی اختلافی توسط این روزنامه برشمرده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید