راهپیمایی اعتراضی خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی در کانادا

سخنگوی انجمن خانواده جان‌باختگان پرواز پی‌اس 752 اقدام سپاه پاسداران در شلیک به این هواپیما را «جنایتی» برنامه‌ریزی شده خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از خانواده‌های قربانیان حادثه پرواز پی‌اس 752 اوکراینی، چهارشنبه 19 مرداد، «راهپیمایی برای دادخواهی» را در کانادا آغاز کردند.

این راهپیمایی از شهر ریچموند هیل در حومه شمالی تورنتو در استان انتاریو آغاز شده و قرار است پس از طی مسافتی 400 کیلومتری در مقابل دفتر نخست‌وزیر کانادا در شهر اتاوا، پایتخت این کشور به پایان برسد.

مبتکر برگزاری این پیاده‌روی اعتراضی، مهرداد زارعی است که پسر 17 ساله خود، آراد زارعی را در این حادثه از دست داد.

او پیشتر در توییتی نوشته بود: «فردا 10 آگوست با در دست داشتن عکس مادران دادخواه حرکت اعتراضی خود را شروع خواهم کرد. باید همه جهانیان بدانند جمهوری اسلامی یک رژیم جنایتکار است.»

انجمن خانواده جان‌باختگان پرواز پی‌اس 752 نیز در مراسم آغازین این راهپیمایی حضور داشتند و حمایت خود را از این پیاده‌روی اعتراضی اعلام کردند.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده جان‌باختگان پرواز پی‌اس 752 در این مراسم، اقدام سپاه پاسداران در شلیک به این هواپیما را «جنایتی» برنامه‌ریزی شده خواند و تاکید کرد، این انجمن نسبت به همه قربانیان جمهوری اسلامی مسئول است و برای آن‌ها می‌جنگد.

به گفته اسماعیلیون، سه خواسته انجمن قربانیان از دولت کانادا عبارت‌ است از قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، اعمال تحریم‌های هدفمند «مگنیتسکی» علیه مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی و ارجاع پرونده سقوط این هواپیما به سازمان جهانی هوانوردی غیرنظامی.

بر اساس قانون مگنیتسکی، دولت کانادا می‌تواند تحریم‌های گسترده‌ای علیه ناقضان حقوق بشر در سایر کشورها اجرا کند.

پرواز پی‌اس 752 هواپیمایی اوکراین، 8 ژانویه 2020، دقایقی پس از ترک «فرودگاه امام خمینی» تهران با دو موشک سپاه پاسداران ایران سرنگون شد که در این حادثه تمامی 176 سرنشین و خدمه هواپیما کشته شدند.

اگرچه حکومت ایران تا چند روز پس از این حادثه، سرنگونی هواپیما توسط نیروهای سپاه را رد می‌کرد، با این‌حال، پس از اطلاع‌رسانی گسترده و در پی فشارهای بین‌المللی و انتشار تصاویری از لحظات سرنگونی در رسانه‌ها، مجبور به اعتراف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید