آیا ایران با استفاده از رمز-ارز تحریم‌های آمریکا را دور می‌زند؟

با تسویه حساب از طریق ارزهای دیجیتال، رژیم ایران در تلاش است تا سیستم مالی جهانی تحت سلطه دلار آمریکا را دور بزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش‌ها حاکی از آن است که حکومت ایران که سال‌هاست تحت فشار تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد، اخیرا تصمیم گرفته با استفاده از تراکنش‌های رمز-ارزی این تحریم‌ها را دور بزند.

به گزارش «گلوب اکو»، جمهوری اسلامی برای اولین بار اعلام کرده که قصد دارد یک تراکنش ده میلیون دلاری از طریق رمز-ارز انجام دهد. رژیم ایران در عین حال فاش نکرده که قصد دارد از کدام ارز دیجیتال برای این تراکنش استفاده کند.

گفته می‌شود که این معامله اولین گام در این زمینه برای دور زدن تحریم‌های آمریکاست. یک مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران در توییتی در این باره نوشت: «تا پایان شهریور ماه، استفاده از ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند در تجارت خارجی را با کشورهای مقصد توسعه خواهیم داد».

به گفته «گلوب اکو»، با تسویه حساب از طریق ارزهای دیجیتال، رژیم ایران در تلاش است تا سیستم مالی جهانی تحت سلطه دلار آمریکا را دور بزند. از این طریق ایران می‌تواند با کشورهای دیگری مثل روسیه که تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته‌اند، تجارت کند.

بر اساس یک پژوهش، در سال گذشته 4.5 درصد از رمز-ارز غالب «بیت‌کوین» کل جهان در ایران تولید شد. یکی از دلایل این امر برق نسبتاً ارزان دولتی در این کشور است که مقادیر زیادی از آن برای عملیات «استخراج» رمز-ارز استفاده می‌شود.

طی این فرایند، تعداد زیادی رایانه‌ با کارایی بسیار بالا عملیات‌‌های حسابی پیچیده انجام می‌دهند و پس از حل این معادلات، رمز-ارز استخراج می‌کنند. طی سال‌های اخیر، این فرایند به یکی از منابع اصلی دستیابی به ارز خارجی برای ایران بدل شده است.

«گلوب اکو» نتیجه می‌گیرد که با نظر به این حقیقت، دول غربی لازم است مقررات خود را درباره ارزهای دیجیتال سفت و سخت‌تر کنند تا مانع دور زدن تحریم‌ها توسط ایران شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید