واشینگتن: نیروهای روسیه برای چگونگی استفاده از پهپادها در ایران آموزش دیدند

مقامات روس و ایرانی از تایید خبر ارسال این پهپادها خودداری می‌کنند، اما این اقدام حاکی از افزایش همکاری‌های نظامی بین دو کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال ادامه گمانه‌زنی‌ها مبنی بر ارسال صدها پهپاد ایرانی به روسیه، یک مقام ارشد آمریکایی در اظهاراتی گفت، شماری از نیروهای روسیه برای چگونگی استفاده از این پهپادها، دوره‌های آموزشی در ایران سپری کردند.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، این مقام آمریکایی تصریح کرد: «در طول هفته‌های گذشته و به عنوان بخشی از توافق ارسال پهپادها از ایران به روسیه، مقامات روس دوره‌هایی آموزشی در ایران سپری کردند.»

او در ادامه افزود، ایران صدها پهپاد که بخشی از آنها قابلیت حمل اسلحه دارند را به روسیه ارسال خواهد کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا پیشتر در اظهاراتی با اشاره به احتمال استفاده از این پهپادها در جنگ اوکراین گفته بود، ایران پیشتر هواپیماهای بدون سرنشین مشابهی را به یمن برای شبه‌نظامیان حوثی ارسال کرده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا

سالیوان پیشتر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، ایران در ماه ژوئن پهپادهایی از نوع «شاهد-191» و «شاهد-129» را برای یک هیئت روسی به نمایش گذاشت، که قابلیت «مسلح شدن» داشتند.

این پهپادها به ضربات سنگینی که به اهداف وارد می‌کنند، شناخته شده و ممکن است روسیه از آنها برای حمله به پدافند موشکی «هیمارس» استفاده کند. هیمارس که پدافندی نقطه‌زن است، از جمله کمک‌های تسلیحاتی است که آمریکا به اوکراین ارائه کرد.

مقامات روس و ایرانی از تایید خبر ارسال این پهپادها خودداری می‌کنند، اما این اقدام حاکی از افزایش همکاری‌های نظامی بین دو کشور است. امری که باعث نگرانی سایر کشورها شده است.

بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی غربی، مسکو در اولین هفته‌های حمله نظامی خود به خاک اوکراین، بخش بزرگی از پهپادهای خود را از دست داد.

شایان ذکر است که روسیه روز گذشته، ماهواره ایرانی «خیام» را به فضا پرتاب کرد. به گفته رسانه‌های آمریکایی، مسکو احتمالا از این ماهواره در جنگ اوکراین استفاده خواهد کرد. تهران چنین گزارش‌هایی را تکذیب کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید