مقامات اسرائیلی: بعید است ایران توافق هسته‌ای جدید را بپذیرد

در آخرین دور این مذاکرات، جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا، متنی برای مصالحه به تهران ارائه داد که ایالات متحده نیز حمایت خود را از آن اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات اسرائیلی می‌گویند بعید است ایران متنی که اخیرا اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» به تهران ارائه کرد را بپذیرد.

مذاکرات میان ایران و غرب از شانزده ماه پیش، زمانی که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا شد، به صورت جسته و گریخته در وین و جاهای دیگر ادامه داشته است.

در آخرین دور این مذاکرات، جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا، متنی برای مصالحه به تهران ارائه داد که ایالات متحده نیز حمایت خود را از آن اعلام کرد. بورل همچنین تاکید کرد که دیگر جایی برای مذاکره وجود ندارد. تهران قرار است تا چند روز آینده به این پیشنهاد اروپا پاسخ دهد.

به گزارش روزنامه «هاآرتص»، اینک مقامات اسرائیلی می‌گویند که آخرین دور مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهان بدون هیچ نتیجه ملموسی به پایان رسید. به گفته آنها، علی خامنه‌ای، رهبر ایران با هر گونه توافقی که دستاوردهای بزرگتری برای رژیمش نداشته باشد، مخالف بوده و هیچ شواهدی دال بر تغییر نظر او مشاهده نشده است.

یک مقام اسرائیلی در این باره به «هاآرتص» گفت: «هیچ تغییر راهبردی در موضع ایرانی‌ها وجود نداشت. آنها این توافق را نخواهند پذیرفت، و در برابر هر پیشنهادی که امتیازهای چشمگیری به آنها ندهد، مقاومت خواهند کرد».

این مقام‌ افزود: «در وین خوش‌بینی لحظه‌ای وجود داشت، اما خیلی زود مشخص شد که خوش‌بینی ساختگی برای تحت فشار قرار دادن ایرانی‌ها به منظور تصمیم‌گیری بر اساس متن ارائه‌شده بوده است.»

به گفته «هاآرتص»، متن مذکور شامل تضمین‌هایی از سوی غرب است مبنی بر اینکه شرکت‌های خارجی می‌توانند پس از احیای «برجام» و برداشته شدن تحریم‌ها، بدون هراس از عواقب خروج مجدد هر یک از طرف‌ها از توافق، در ایران سرمایه‌گذاری یا در آنجا فعالیت کنند.

با این حال، مذاکره‌کنندگان ایرانی خواستار امتیازات بیشتری شده‌اند. مهمترین خواست آنها در این مرحله این بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحقیقات خود درباره آثار اورانیوم غنی‌شده در تاسیسات اتمی اعلام‌نشدهٔ ایران را تعلیق کند.

به گفته «هاآرتص»، ایران حتی اگر با پیشنهاد کنونی مخالفت کند، ممکن است به منظور خرید وقت برای پیشبرد برنامه هسته‌ای خود، کماکان به مذاکرات ادامه دهد، و اسرائیل خود را برای چنین سناریویی آماده کرده است.

یک مقام اسرائیلی در این باره به «هاآرتص» گفته است: «اسرائیل امیدوار است که قدرت‌های جهانی به ایران اجازه ندهند بیش از این وقت تلف کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید