سفارت روسیه در تهران ماهواره «خیام» را ساخت شرکت‌های روسی اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سفارت روسیه در ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، ماهواره «خیام» که روز گذشته از پایگاه هوایی «بایکونور» در قزاقستان پرتاب شده بود، توسط روسیه ساخته شده است.

این بیانیه، سه‌شنبه 18 مرداد، در حساب اینستاگرامی «سفارت روسیه در ایران» منتشر شد و تصریح کرد، ماهواره خیام برخلاف ادعای «سازمان فضایی ایران» توسط «شرکت‌های روسی به سفارش طرف ایرانی» ساخته شده است.

Advertisement

سازمان فضایی ایران، روز گذشته اعلام کرد که پرتاب ماهواره «ایرانی» خیام از پایگاه فضایی روسیه در قزاقستان با موفقیت انجام شد و این ماهواره در مدار 500 کیلومتری سطح زمین قرار گرفته است.

واکنش‌های بین‌المللی

در همین رابطه یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت که آمریکا از اقدام روسیه در پرتاب «یک ماهواره با قابلیت چشمگیر جاسوسی برای ایران آگاه است».

او تاکید کرد، تعمیق روابط روسیه با ایران چیزی است که کل جهان باید به آن به عنوان یک تهدید عمیق بنگرد.

برخی دیپلمات‌های غربی هم به کانال 11 اسرائیل گفتند، اگر غرب ببیند ایران فعالانه در جنگ اوکراین به روسیه کمک می‌کند، این موضوع برای ایران هزینه خواهد داشت.

تهران پیشتر مدعی شده بود، به‌دلیل وزن بالای این ماهواره، از ماهواره‌بر روسی «سایوز» برای پرتاب آن استفاده کرده است.

خبرگزاری «ایسنا» پیشتر به نقل از سازمان فضایی ایران نوشته بود، این ماهواره «از سوی محققان این سازمان ساخته شده است.»

ساخت این ماهواره توسط روسیه گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال استفاده از «خیام» در جنگ اوکراین را افزایش می‌دهد.

به‌رغم این‌که روسیه و ایران اعلام کرده‌اند، کاربرد این ماهواره غیرنظامی خواهد بود، اما روزنامه «واشینگتن‌پست»، به نقل از مقام‌های امنیتی غربی در گزارشی نوشته بود، مسکو قصد دارد از این ماهواره برای اهداف نظامی خود در اوکراین استفاده کند.

بر اساس گزارش واشینگتن‌پست، ایران قادر نخواهد بود که بلافاصله پس از پرتاب این ماهواره کنترل آن را در دست گیرد، چرا که روسیه قرار است از آن برای پیشبرد اهداف نظامی خود در جنگ اوکراین بهره ببرد.

اظهارات علیرضا نعیمی، مدیرکل بهره‌برداری و عملیات فضایی سازمان فضایی ایران نیز احتمال صحت گزارش واشینگتن‌پست را افزایش داده است.

نعیمی در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری «ایسنا» تایید کرده بود که ایران دست‌کم تا چهار ماه به داده‌های خیام دسترسی نخواهد داشت زیرا به گفته وی، «ماهواره هنوز عملیاتی نشده و نیاز به اعمال تنظیمات دارد.»

واشینگتن‌پست در بخش دیگری از گزارش خود افزوده است ، روسیه به ایران اطلاع داده که قصد دارد برای چند ماه یا بیشتر، از این ماهواره در راستای افزایش توان تجسسی خود درباره اهداف نظامی در نبرد با اوکراین استفاده کند.

این ماهواره حاوی یک دوربین با وضوح بسیار بالا است و گفته می‌شود که به ایران امکان می‌دهد بر تاسیسات حساس در اسرائیل و خاورمیانه نظارت کند.

هرچند کارشناسان غربی گفته‌اند وضوح دوربین این ماهواره 1.2 متر است که همچنان از کیفیت دوربین‌های فوق پیشرفته ماهواره‌های آمریکایی ضعیف‌تر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید