ماهواره ایرانی «خیام» توسط روسیه با موفقیت به فضا پرتاب شد

روزنامه «واشینگتن‌پست»: روسیه قصد دارد از این ماهواره ایرانی برای اهداف نظامی خود در اوکراین استفاده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان فضایی ایران اعلام کرد که پرتاب ماهواره ایرانی «خیام» از پایگاه فضایی روسیه در قزاقستان با موفقیت انجام شد و این ماهواره در مدار 500 کیلومتری سطح زمین قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، این پرتاب سه‌شنبه 18 مرداد و به‌وسیله ماهواره‌بر «سایوز» در پایگاه هوایی «بایکونور» انجام شده و اولین داده‌های تله‌متری آن توسط ایستگاه فضایی ماهدشت در ایران دریافت شده است.

مقامات ایران ادعا می‌کنند که کاربرد این ماهواره «پایش منابع طبیعی، محصولات کشاورزی، ارتقای بهره‌وری در حوزه کشاورزی، اکتشافات معدنی و پایش مرزهای کشور» است. با این وجود روزنامه «واشینگتن‌پست»، به نقل از مقام‌های امنیتی غربی نوشته بود، روسیه قصد دارد از این ماهواره برای اهداف نظامی خود در اوکراین استفاده کند.

علیرضا نعیمی، مدیرکل بهره‌برداری و عملیات فضایی سازمان فضایی ایران در اظهاراتی تأکید کرد که داده‌های ارسال شده از این ماهواره تا چند ماه ممکن است تصویری نباشد.

او خاطر نشان کرد: «ماهواره خیام هنوز عملیاتی نشده و نیاز به اعمال تنظیمات دارد که این پروسه در مدت چهار ماه انجام می‌شود.»

واشینگتن‌پست گزارش داده بود، ایران قادر نخواهد بود که بلافاصله پس از پرتاب این ماهواره کنترل آن را در دست گیرد، چرا که روسیه قرار است از آن برای پیشبرد اهداف نظامی خود در جنگ اوکراین بهره ببرد.

تهران پیشتر مدعی شده بود، به‌دلیل وزن بالای این ماهواره، از ماهواره‌بر روسی استفاده کرده است.

گزارش واشینگتن‌پست افزوده است، پرتاپ خیام بخشی از قراردادی است که چهار سال گذشته میان ایران و روسیه منعقد شده است.

این گزارش آورده است، روسیه به ایران اطلاع داده که قصد دارد برای چند ماه یا بیشتر، از این ماهواره در راستای افزایش توان تجسسی خود درباره اهداف نظامی در نبرد با اوکراین استفاده کند.

این ماهواره حاوی یک دوربین با وضوح بسیار بالا است و گفته می‌شود که به ایران امکان می‌دهد بر تاسیسات حساس در اسرائیل و خاورمیانه نظارت کند. هرچند کارشناسان غربی گفته‌اند وضوح دوربین این ماهواره 1.2 متر است که همچنان از کیفیت دوربین‌های فوق پیشرفته ماهواره‌های آمریکایی ضعیف‌تر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size