‌وال‌استریت: ایران امضای توافق را به بسته‌شدن پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای گره زد

به گفته روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در سه مرکز هسته‌ای اعلام نشده ایران، از حساسیت بالایی برای تهران برخوردار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات وین اعلام کرد که مذاکرات میان ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، نزدیک به تکمیل شدن است، اما با این وجود، روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی خاطرنشان کرد، هنوز مشخص نیست که ایران توافق نهایی را خواهد پذیرفت یا خیر.

مورا در اظهارات خود تصریح کرد که متن توافق این مذاکرات در ساعات آینده ممکن است نهایی شود، اما به گفته وال‌استریت ژورنال، ایران باید درباره درخواست خود برای بسته‌شدن پرونده فعالیت‌های هسته‌ای این کشور و «کنارگذاشتن تحقیقات آژانس» درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در سه مرکز هسته‌ای اعلام نشده خود، تصمیم‌گیری کند.

مورا روز یک‌شنبه 16 مرداد به خبرنگاران گفت، مذاکره‌کنندگان در حال بررسی برخی «سوال‌های فنی» هستند که در متن توافق از پیش وجود داشت.

او در این زمینه تصریح کرد: «ما در حال پیشرفت هستیم و انتظار دارم این مذاکرات به‌زودی به اتمام برسد.»

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی وین نیز یک‌شنبه به خبرنگاران گفت، برای دستیابی به توافق نهایی، «صحبت از چندین روز است، صحبت از چند هفته نیست.»

متن توافق نهایی وین باید توسط کشورهای ایران، آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا به تایید برسد. به گفته وال‌استریت ژورنال، مذاکره‌کنندگان ارشد فرانسه، بریتانیا و آلمان هم‌اکنون در وین حاضر نیستند.

این مذاکرات پیشتر در اسفند سال گذشته به نقطه توافق نهایی نزدیک شده بود. اما با توجه به برخی درخواست‌های ایران، این مذاکرات برای ماه‌ها متوقف شد.

مقامات ایران هفته گذشته اعلام کردند که برای ادامه این گفت‌وگوها به وین سفر خواهند کرد. به گفته وال‌استریت ژورنال، علت آغاز دور جدید این گفت‌وگوها در روز پنج‌شنبه این بود که تهران درباره یکی از درخواست‌های باقی‌مانده خود، مبنی بر حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، از خود سازش نشان داده است.

لاورنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال در ادامه گزارش خود افزوده است، تیم مذاکره‌کننده ایران هنگامی که هفته پیش وارد وین شد، بر بسته‌شدن پرونده تحقیقات آژانس درباره مواد هسته‌ای پیدا شده در سه مرکز اعلام نشده خود اصرار کرد و آن را شرطی برای دستیابی به توافق نهایی دانست.

این روزنامه آمریکایی افزوده است، چندین دیپلمات غربی روز یک‌شنبه خاطرنشان کردند که تهران در دور جدید مذاکرات، بر این شرط خود پافشاری بیشتری کرده اما با این وجود، توافقی در این زمینه وجود ندارد.

مواد هسته‌ای کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده ایران، از حساسیت بالایی برای تهران برخوردار هستند. ایران پیشتر در این زمینه پاسخ‌هایی را به آژانس ارائه داده بود اما به گفته این نهاد بین‌المللی، این پاسخ‌ها قانع‌کننده و معتبر نیستند.

مقامات غربی نیز ضمن تاکید بر لزوم همکاری تهران با آژانس، اعلام کرده‌اند که هیچ‌گاه برای بسته‌شدن پرونده این تحقیقات و یا تعیین ضرب‌الاجل برای آژانس مداخله نخواهند کرد.

یک دیپلمات غربی به وال‌استریت ژورنال گفته است، هیچ اشاره‌ای به درخواست تهران برای بسته‌شدن پرونده این تحقیقات در متن توافق نهایی نخواهد بود.

مذاکره‌کنندگان دوشنبه 17 مرداد به مناسبت روز عاشورا که برای هیئت ایرانی روزی مقدس است، گفت‌وگوهای رسمی نخواهند داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید