امیرعبداللهیان: پرسش‌های آژانس موضوعات انحرافی و غیرسازنده سیاسی است

وزیر خارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل گفت که تهران اراده‌ای جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران پرسش‌های آژانس درباره فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای در سه سایت اعلام‌نشده ایران را «موضوعات انحرافی و غیرسازنده سیاسی» خواند که به گفته او آژانس باید از آن‌ها «فاصله بگیرد».

امیرعبداللهیان یکشنبه 16 مرداد در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد مدعی شد که سلاح هسته‌ای در دکترین ایران جایگاهی ندارد و مغایر با سیاست‌ها و اعتقادات جمهوری اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، وزیر خارجه ایران در پاسخ به تاکید گوترش مبنی بر ضرورت توافق هسته‌ای گفت که تیم اعزامی ایران در نشست ویژه «بازنگری پادمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای» (NPT) در مقر سازمان ملل در نیویورک حضور فعالی داشته است.

امیرعبداللهیان متذکر شد که سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که به فتوای وی «درباره حرمت کاربرد سلاح هسته‌ای» شهرت یافته، «بر همگان حجت و روشن است».

سخنان وزیر خارجه ایران با اظهارات پیشین محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور که گفته بود «ایران توان فنی ساخت بمب اتمی را دارد، اما قصد انجام چنین کاری را ندارد» مطابقت دارد، اما این ادعاها با عملکرد ایران در تضاد بوده و نتوانسته اعتماد بین‌المللی را جلب کند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای سه‌شنبه 11 مرداد در همان نشست تاکید کرد که «حرف‌های خوب» کافی نیست و او امیدوار است تهران آماده شفاف‌سازی در مورد برنامه هسته‌ای خود باشد که به‌گفته وی «خیلی سریع پیش می‌رود».

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از پاسخ خود به تاکید دبیرکل سازمان ملل درباره لزوم پذیرفتن توافق هسته‌ای گفت: «ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار را داریم و آنرا نشان داده‌ایم» و از وی پرسید: «آیا آمریکا می‌خواهد توافقی صورت بگیرد؟ آیا آمریکا انعطاف و واقع‌بینی لازم را در عمل از خود نشان خواهد داد؟»

امیرعبداللهیان در زمینه همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی هم مدعی شد که این همکاری «استمرار» دارد.

گفتگوی تلفنی دبیرکل سازمان ملل با وزیرخارجه ایران همزمان با چهارمین روز ازسرگیری مذاکرات وین انجام یافت. ناظران می‌گویند این سری از مذاکرات، در بخش فنی که به پرسش‌های آژانس، شفافیت ایران و تداوم نظارت بازرسان این نهاد دیدبان متمرکز شده، به مانع برخورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید