مذاکرات برجام در «ساعات تعیین کننده» است

انریکه مورا از احتمال احیای برجام ظرف 72 ساعت خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که حصول توافق با تهران ظرف 72 ساعت آینده ممکن است، یک دیپلمات ایرانی شرکت کننده در مذاکرات در وین گفت ساعات کنونی در این دور از مذاکرات «تعیین کننده» است.
این دیپلمات ایرانی که نامش ذکر نشده به خبرگزاری دولتی ایران «ایرنا» گفته که «مسائل پادمانی در مورد فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای» از موانع پیشرفت مذاکرات است.
انریکه مورا شنبه 15 مرداد تاکید کرد: «ممکن است [توافق] در 72 ساعت آینده به دست آید، اما اگر چنین نشد، به معنای پایان روند مذاکره نیست.»
سه کشور اروپایی طرف توافق برجام روز جمعه از تهران خواسته بودند در گفت‌وگو با هدف احیای این توافق که روز پنجشنبه در وین از سر گرفته شد، «خواسته‌های غیر واقعی » را مطرح نکند.
به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، کشورهای اروپایی از ایران خواستند از طرح«درخواست‌های غیرواقعی خارج از چارچوب برجام از جمله مسائل پادمان آژانس انرژی هسته‌ای خودداری کند.»
صدوربیانیه فرانسه، آلمان و بریتانیا، ساعاتی پس از تاکید یک منبع ایرانی بر لزوم بستن پرونده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره یافتن آثار اورانیوم غنی‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده ایران بود که چندماهی است به سوژه اختلاف‌برانگیز میان ایران از یک سو و آژانس هسته‌ای و کشورهای غربی از سوی دیگر تبدیل شده است.
در پی ارائه پیشنهاد توافق میان دو طرف از سوی جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا در اواخر ژوئیه، مذاکره کنندگان از پنجشنبه گذشته برای اجرای گفت‌وگو و شکستن ایستایی در روند مذاکرات، به وین بازگشتند.
کشورهای اروپایی در بیانیه خود تصریح کردند که «مذاکرات کنونی، دور جدیدی از مذاکرات نیست بلکه بحث‌های فنی در رابطه با پاسخ ایران به متنی است که بورل پیشنهاد داده است.»

این کشورها تاکید کردند که «مسئله اساسی میان آمریکا و ایران هنوز حل نشده مانده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size