واشینگتن: زمان دستیابی ایران به توافق هسته‌ای در حال اتمام است

خبرگزاری‌های ایران روز گذشته گزارش دادند که علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی با انریکه مورا هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات هسته‌ای نشست مشترک برگزار کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید، پنج‌شنبه 13 مرداد اعلام کرد که زمان برای پذیرش بازگشت ایران به توافق بر سر برنامه هسته‌ای «بسیار کوتاه» است.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید همزمان با دور تازه مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین به خبرنگاران گفت: «پیشنهادی روی میز وجود دارد و ایرانی‌ها باید آن را بپذیرند».

کربی افزود: «می‌دانید که جو بایدن رئیس جمهوری گفته است ما برای همیشه منتظر نخواهیم بود تا ایران این پیشنهاد را بپذیرد».

او گفت:‌ «من این فرصت را به عنوان آخرین تلاش توصیف نمی‌کنم، اما واضح است که زمان برای رسیدن به توافق بسیار کوتاه است. یک بار دیگر، ما از ایران می‌خواهیم که این پیشنهاد روی میز را بپذیرد».

برداشتن تحریم‌ها

پیشنهاد جدیدی که به ایران ارائه شده تهران را ملزم می‌کند با کنترل‌های دقیق بر بخش هسته‌ای خود موافقت کند و در مقابل، کشورهای غربی به تدریج تحریم‌های شدید اقتصادی علیه تهران را لغو خواهند کرد.

ایران ادعا می‌کند، برنامه هسته‌ای این کشور تنها برای اهداف غیرنظامی است اما غرب می‌گوید پنهان کردن بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای تهران نشان می‌دهد که این برنامه رویکردی نظامی دارد.

خبرگزاری‌های ایران روز گذشته گزارش دادند که علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی با انریکه مورا هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات هسته‌ای نشست مشترک برگزار کردند.

باقری که برای شرکت در دور جدید مذاکرات هسته‌ای در پایتخت اتریش حضور دارد، با میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در وین نیز دیدار کرد.

اولیانوف با اشاره به دیدار خود با باقری‌کنی، به خبرگزاری «ایرنا» گفت، امیدوار است که این آخرین دور مذاکرات باشد.

او در این زمینه تصریح کرد: «ما در واقع به خط پایان بسیار نزدیک هستیم و نباید از هیچ تلاشی برای رسیدن به نتیجه موفقیت آمیز دریغ کنیم.»

پیشتر، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بلاگ خود نوشته بود که متن پیشنهادی خود را روی میز گذاشته و تاکید کرد این پیشنهاد جایگزین دیگری نداشته و فضایی برای افزودن هیچ ایده یا پیشنهاد دیگری وجود ندارد.

مقامات کشورهای غربی بارها اعلام کرده‌اند که پنجره بازگشت به احیای برجام در حال بسته‌شدن است.

ایران این اظهارات را «تهدید» تلقی کرده و می‌گوید، حاضر به پذیرش هیچ‌گونه ضرب‌الاجلی برای بازگشت به برجام نیست.

شایان ذکر است پس از چهار ماه وقفه در مذاکرات میان ایران، کشورهای 4+1 و آمریکا، این گفت‌وگوها در چارچوب تلاشی جدید با نظارت اتحادیه در وین از سر گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید