دور جدید مذاکرات وین؛ «ایران همچنان خواستار حذف سپاه از فهرست تروریستی است»

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» پیشتر به نقل از یک مقام ارشد غربی خبر داده بود، ایران موافقت کرده است که از خواسته خود برای حذف سپاه پاسداران از فهرست مزبور عقب‌نشینی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع آگاه در تیم مذاکره‌کننده ایران در وین به خبرگزاری «ایرنا» گفته است، تهران از درخواست خود برای حذف سپاه پاسداران از «فهرست گروه‌های تروریستی» آمریکا عقب‌نشینی نکرده است.

این «منبع آگاه»، پنج‌شنبه 13 مرداد در این زمینه گفت، گزارش رسانه‌ها درباره کنارگذاشتن این درخواست توسط ایران «فاقد اعتبار» است.

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» پیشتر به نقل از یک مقام ارشد غربی خبر داده بود، ایران موافقت کرده است که از خواسته خود برای حذف سپاه پاسداران از فهرست مزبور عقب‌نشینی کند.

علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات وین، امروز برای آغاز دور جدیدی از این گفت‌وگوها وارد وین شد و با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا و میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه دیدار کرد.

اولیانوف با اشاره به دیدار خود با باقری‌کنی، به خبرگزاری «ایرنا» گفت، امیدوار است که این آخرین دور مذاکرات باشد.

او در این زمینه تصریح کرد: «ما در واقع به خط پایان بسیار نزدیک هستیم و نباید از هیچ تلاشی برای رسیدن به نتیجه موفقیت آمیز دریغ کنیم.»

اولیانوف تأکید کرد، زمان دست‌یابی به توافق نهایی مشخص نیست و باید از تعیین ضرب‌الاجل خودداری کرد.

این در حالی است که یک مقام ارشد غربی به وال‌استریت ژورنال گفته است: «طرف‌های غربی و ایران باید تا پایان هفته جاری به توافق هسته‌ای برسند.»

این مقام غربی همچنین افزود: «مذاکرات امروز وین فرصتی برای توافق بر سر آخرین نکات جهت احیای توافق هسته‌ای است.»

جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس ایران در اظهاراتی مدعی شد که واشینگتن در خصوص موارد اختلافی در مذاکرات وین «نرمش‌های اولیه خوبی» نشان داده است.

این در حالی است که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز گذشته در توییتی اعلام کرده بود که واشینگتن توقع زیادی نسبت به نتایج این دور از مذاکرات ندارد.

شایان ذکر است پس از چهار ماه وقفه در مذاکرات میان ایران، کشورهای 4+1 و آمریکا، این گفت‌وگوها در چارچوب تلاشی جدید با نظارت اتحادیه در وین از سر گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size