ایران: تا انعقاد برجام و پس‌‌گرفتن اتهام‌ها، دوربین‌های آژانس نصب نخواهند شد

قطعنامه اخیر شورای حکام از تهران خواسته بود که به‌ پرسش‌های آژانس پاسخ قانع‌کننده‌ای بدهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

همزمان با ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای وین، ایران بر مواضع پیشین خود بیشتر اصرار ورزیده و در آخرین اظهارات، رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور گفت تا وقتی آژانس از پرسش‌های خود نگذرد، دوربین‌ها روشن نخواهد شد.

این اظهارات محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حالی است که آخرین قطعنامه شورای حکام از تهران خواست که به‌ پرسش‌های آژانس پاسخ قانع‌کننده‌ای بدهد.

اسلامی پنج‌شنبه 13 مرداد تصریح کرد: تا وقتی که طرفهای مقابل ایران در مذاکرات برجام به تعهدات خود بازنگردند و موارد ادعایی و کذب ضد ایران را کنار نگذارند، دوربینی نصب نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری «ایران‌پرس»، اسلامی بدون پاسخ مستقیم به این پرسش که آیا با ادامه روند کنونی، ایران برنامه‌ای برای خاموش کردن سایر دوربین‌های نصب شده در تاسیسات هسته‌ای دارد؟ اظهار کرد که دوربین‌ها «فراپادمانی» بوده و براساس قرارداد برجام نصب شده بود. وی افزود: «دلیلی وجود ندارد که ایران همچنان یک طرفه با یک قرارداد شبه منسوخ آن را ادامه دهد».

لحن مقابله‌جویانه و سازش‌ناپذیر مقامات ایران هنگامی شدیدتر شده که تیم مذاکره‌کننده این کشور اکنون، پس از پنج ماه وقفه به وین برگشته و مذاکرات هسته‌ای را از سر گرفته است.

مذاکرات وین که پس از حمله پوتین به اوکراین و چانه‌زنی ایران برای حذف نام سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا، تاکنون متوقف شده بود، از روز پنج‌شنبه دوباره آغاز شده است.

این مذاکرات به ابتکار و دعوت مقامات اتحادیه اروپا، قرار است بر روی متن پیشنهادی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه تمرکز کند. یک ماه پیش نیز مذاکرات هسته‌ای به ابتکار اتحادیه اروپا در دوحه پایتخت قطر از سر گرفته شد ولی به‌ علت ارائه پیشنهادات جدید توسط ایران پس از دو روز شکست خورد.

این بار در آستانه بازگشت مذاکرات به وین، جوزپ بورل، ضمن این که وعده داد در صورت توافق امکانات مالی فراوانی نصیب تهران بشود، گفت که متن پیشنهادی او، آخرین پیشنهاد است و تصریح کرد که جایگزین ندارد. با این حال، علی باقری کنی، سرپرست تیم مذاکره‌کننده ایران اظهار داشت که این کشور متن پیشنهادی خود را روی میز خواهد گذاشت.

رابرت مالی، نماینده آمریکا در مذاکرات پیش از سفر به وین در توییتی نوشت که به‌خاطر متن جوزپ بورل به آن شهر می‌رود. او تاکید کرد که انتظار چندانی ندارد و به‌سرعت معلوم خواهد شد که آیا ایران آمادگی برای توافق دارد یا نه.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز چند روز پس از شکست مذاکرات دوحه، در واکنش به پیشنهادات نامعقول ایران اظهار کرد، تهران فاقد تعهد لازم برای بازگشت به برجام است.

مقامات ایران آمریکا و اروپا را در موضع ضعف معرفی می‌کنند که نیازمند انجام توافق با ایران هستند. آنان در اظهارات ضد و نقیض خود از یک‌سو از آمادگی ایران بر ادامه مذاکرات سخن می‌گویند و از سوی دیگر تاکید می‌کنند که تهران عجله‌ای برای انجام مذاکرات ندارد.

در همین زمینه جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص آغاز دور تازه مذاکرات، گفت: «هم اروپایی‌ها و هم آمریکایی‌ها ثانیه شماری می‌کنند که با ما توافق کنند تا نگرانی‌هایشان در حوزه انرژی را با حضور ما برطرف کنند».

کریمی قدوسی ضمن اشاره به این که تیم مذاکره‌کننده ایران توانسته مسائل و نگرانی‌های امنیتی غرب را از روی میز بردارد و تنها درباره منافع اقتصادی گفت‌وگو کند، افزود:«پیشنهادات اخیری که دادند نرمش‌های اولیه خوبی است که باز دارد روی آن کار می‌شود و نظرات ایران روی آن‌ها مطرح می‌شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size