عفو بین‌الملل: 4 معترض ایرانی در ماه‌های گذشته توسط نیروهای امنیتی کشته شدند

گزارش سازمان عفو بین‌الملل تأکید کرده است که معترضان «هیچ خطر قریب‌الوقوع مرگ و یا آسیب جدی» را علیه نیروهای امنیتی و یا دیگران ایجاد نکرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان «عفو بین‌الملل» با انتشار گزارشی تحت عنوان «علنا دارند شلیک می‌کنند»، خبر داد که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در اعتراضات ماه‌های گذشته در ایران دست‌کم جان 4 نفر را گرفته‌اند.

این گزارش که چهارشنبه 12 مرداد منتشر شد، به بررسی رفتار نیروهای امنیتی ایران با مردم این کشور در اعتراضات اردیبهشت سال جاری در استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری پرداخته و همچنین واکنش نیروهای سرکوبگر به معترضین آبادانی در خرداد این سال را بررسی کرده است..

بر اساس این گزارش، «کارزار سرکوب و خشونت حکومت ... چهار کشته و تعداد بی‌شمارتری زخمی برجای گذاشت.»

ایران در اردیبهشت سال 1401، شاهد اعتراضات گسترده مردمی نسبت به افزایش قیمت مواد غذایی و وضعیت معیشتی بود.

این اعتراضات ابتدا در استان خوزستان آغاز شد و سپس در استان‌ چهارمحال و بختیاری ادامه یافت.

عفو بین‌الملل تأکید کرده است که نیروهای امنیتی بدون اعتنا به اصول حقوقی از جمله «قانون‌مندی»، «ضرورت» و «تناسب»، اقدام به استفاده از قوای قهریه، سلاح‌های گرم از جمله گلوله‌های شکاری ساچمه‌ای و گلوله‌های جنگی کرده‌اند.

این گزارش تأکید کرده است که معترضان «هیچ خطر قریب‌الوقوع مرگ و یا آسیب جدی» را علیه نیروهای امنیتی یا دیگران ایجاد نکرده بودند.

این نهاد حقوق بشری برای تهیه این گزارش، بیش از 80 ویدیوی مربوط به اعتراضات در چند ماه گذشته را جمع‌آوری و تأکید کرده است، کودکان نیز در جریان این اعتراضات، «به‌دلیل شلیک غیرقانونی گلوله‌های شکاری ساچمه‌ای» توسط نیروهای امنیتی دچار جراحاتی دردناک شدند.

این گزارشی بخشی را نیز به سرکوب معترضین ریزش ساختمان «متروپل» در آبادان اختصاص داده است.

سازمان عفو بین‌الملل با استفاده از «شواهد صوتی و تصویری» نتیجه‌گیری کرده است که نیروهای سرکوب‌گر، «به‌دفعات با شاتگان» به سوی معترضان و حتی عزاداران مسالمت‌آمیز آبادانی شلیک کردند.

عفو بین‌الملل با اشاره به قطعی اینترنت در شهرهایی که شاهد اعتراضات مردمی بود نوشت، مقامات ایران در هر دو دور اعتراضات، رویکردی نظامی اتخاذ کرده و نیروهای امنیتی و انتظامی «سرتا پا مسلح» را در این شهرها مستقر کردند.

این نهاد حقوق بشری در پایان از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته است تا برای گردآوری، نگه‌داری، تجزیه و تحلیل شواهد و اسناد مرتبط با جدی‌ترین جرایم‌ بین‌المللی ارتکاب یافته در ایران، «فورا اقدام به تاسیس یک سازوکار تحقیقاتی و دادخواهی مستقل بین‌المللی کنند.»

عفو بین‌الملل با تأکید بر لزوم دادرسی کیفری مستقل و عادلانه مقامات ایران در آینده، از دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل خواسته است تا از طرح ایجاد این سازوکار تحقیقاتی و دادخواهی مستقل بین‌المللی حمایت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید