وزارت خارجه ایران: آغاز گازدهی به سانتریفیوژهای جدید واکنشی به تحریم‌های آمریکا است

وزیر خارجه ایران هشدار داد، اگر آمریکا تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کند، تهران «دست‌بسته» نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران اعلام کرد که این کشور تصمیم گرفته است تا در واکنش به تحریم‌های اخیر آمریکا، اقدام به گازدهی صدها سانتریفیوژ نسل جدید مراکز هسته‌ای خود کند.

وبسایت «نورنیوز»،‌ نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی نوشت، سانتریفیوژهایی که ایران به تازگی اعلام کرد به آن‌ها گازدهی کرده از نوع آی‌آر-۱ و آی‌آر-۶ هستند که پیشتر در مجتمع «احمدی روشن» نصب و برای اجرای عملیات آماده شده بود.

این وبسایت افزود، این سانتریفیوژها هم‌اکنون در در زیرزمین مجتمع نطنز قرار دارند.

به گزارش «ایسنا»، امیرعبداللهیان سه‌شنبه 11 مرداد، به آمریکا هشدار داد، اگر واشینگتن تحریم‌های بیشتری اعمال کند، ایران «دست‌بسته» نخواهد بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، روز گذشته، 6 شرکت را به‌دلیل همکاری با جمهوری اسلامی برای فروش پنهانی نفت به فهرست تحریم‌های اعمال شده علیه ایران افزود.

بر اساس گزارش روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، واشینگتن در حال بررسی اعمال تحریم‌ علیه شرکت‌هایی است که با بخش پتروشیمی ایران همکاری می‌کنند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در اظهاراتی با اشاره به این تحریم‌ها گفت، دولت بایدن سیاست فشار حداکثری ترامپ را ادامه داده و آن را گسترش داده است.

کنعانی گفت که جمهوری اسلامی به این تحریم‌ها واکنش «قاطع، محکم و فوری» خواهد داد.

با این وجود مشخص نیست که آیا تهران علاوه بر گازدهی به سانتریفیوژهای نسل جدید، درنظر دارد اقدام دیگری نیز انجام دهد یا خیر.

ایران پیشتر نیز در واکنش به تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در محکومیت این کشور، اقدام به خاموش کردن دوربین‌های پادمانی آژانس کرده بود.

خبرگزاری «رویترز» پیشتر خبر داده بود که ایران با راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته، بر شدت فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم خود خواهد افزود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم