نماینده مجلس ایران غرب را به تغییر فتوای خامنه‌ای و ساخت سلاح هسته‌ای تهدید کرد

به‌گفته ناظران مسئولان ایرانی به‌طور مضحکی تلاش دارند اظهارات به‌اصطلاح فتوای خامنه‌ای را در تنش‌های لفظی خود با غرب به‌عنوان «مکانیسم ماشه» و اهرم فشار جمهوری اسلامی جا بزنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌رغم تداوم تلاش‌های اروپا و آمریکا برای ترغیب تهران به قبول توافق هسته‌ای، تهدیدهای مقامات ایرانی و رسانه‌های وابسته به نهادهای نظامی و امنیتی در این کشور مبنی بر توانایی ساخت بمب اتم به‌شکل فزاینده‌ای بالا گرفته است.

پس از اظهارات جنجال‌برانگیز اخیر مسئولانی نظیر کمال خرازی، محمد اسلامی و دیگران و همچنین ویدیوی نشریه تلگرامی سپاه درباره توانمندی‌های ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای که با رویه اظهارات تهدید‌آمیز هسته‌ای، دیمیتری میدودف، رئیس شورای امنیت ملی روسیه در رویارویی با غرب کم‌شباهت نیست، حال نوبت به یکی از نمایندگان مجلس ایران رسیده که تهدید کرده در صورت به گفته او «گستاخی غرب»، امکان تغییر فتوای خامنه‌ای فراهم و سلاح هسته‌ای توسط ایران ساخته خواهد شد.

محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده مجلس ایران در نشست علنی سه‌شنبه 11 مرداد اظهار کرد که اگر به‌گفته او «گستاخی و تهدید» کشورهای غربی ادامه یابد، نمایندگان مجلس از علی خامنه‌ای، رهبر ایران خواهند خواست که استراتژی و فتوای ساخت سلاح هسته‌ای را تغییر دهد. او همچنین ساخت بمب هسته‌ای را برای جوانان ایرانی کاری بسیار آسان دانست.

اشاره این نماینده مجلس به گفته‌های علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در تاریخ 17 مهر 1398 است که طی آن مشخصا «کاربرد» سلاح هسته‌ای را حرام دانست.

خامنه‌ای درباره سلاح هسته‌ای اظهار داشت: «هم ساختنش غلط است، هم نگه داشتنش غلط است، چون به کار بردنش حرام است. انسان محصولی را بسازد که نمی‌تواند آن را به کار ببرد، باید همان جا بماند؛ یعنی قطعاً حرام است؛ یعنی اگر چنانچه ما یک وقتی سلاح هسته‌ای می‌داشتیم، معلوم بود که هرگز امکان نداشت در هیچ جا آن را به کار ببریم، چون طبق موازین اسلامی قطعاً حرام است. خب چیزی که حرام است، چرا انسان خرج کند بسازد؟ چرا خرج کند نگه دارد؟»

اگرچه این اظهارات به اصطلاح فتوای علی خامنه‌ای طبق سنت فقهی فتوا محسوب نمی‌شود اما به باور ناظران مسئولان ایرانی به‌طور مضحکی تلاش دارند اظهارات به اصطلاح فتوای خامنه‌ای را در تنش‌های لفظی خود با غرب به‌عنوان «مکانیسم ماشه» و اهرم فشار جمهوری اسلامی جا بزنند.

صباغیان فراهم شدن شرایط لازم برای چنین تغییری در رویکرد هسته‌ای ایران را مدیون تهاجم نظامی پوتین به اوکراین دانست و اظهار داشت «اگر همه جناح‌ها و گرو‌ه‌ها تدبیر می‌کردند که سیاست‌های جهانی تغییر کند، نمی‌توانستند، اما یک حرکت روسیه اوضاع را به نفع کشورهای مظلوم از جمله ایران تغییر داد».

صباغیان در ادامه مواضع وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی کشورش که همواره به‌دلیل عدم همکاری و‌عدم شفافیت در تعامل با آژانس از سوی جامعه بین‌المللی مورد سرزنش بوده است را تحسین کرد.

این نماینده مجلس ایران در شرایطی مدعی شد کشورش به «همه تعهدات برجامی» خود عمل کرده که تهران به‌دنبال خروج دولت ترامپ از برجام، رسما طی پنج مرحله از تعهدات برجامی خود فاصله گرفته و همواره ضمن نقض تعهدات خود رویکردی تقابلی را در تعامل با نهاد‌های بین‌المللی ذیربط به‌ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اتخاذ کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید