محمد اسلامی:‌ ایران توان فنی ساخت بمب اتمی را دارد

ایران پیشتر غنی‌سازی اورانیوم را از 3.67 درصد تا 60 درصد و حجم اورانیوم غنی‌شده در داخل ایران را بیش از 10 برابر مجاز افزایش داده بود که چنین اقداماتی ماهیت نظامی برنامه اتمی ایران را بیشتر نمایان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در اظهارتی ایران گفت که ایران توانایی ساخت بمب اتمی دارد اما «ولی چنین برنامه‌ای در دستور کار نیست.»

اظهارات اسلامی در حالی عنوان می‌شود که در هفته‌های اخیر چند مقام ایرانی بر توانایی جمهوری اسلامی بر ساخت بمب اتم تاکید کرده‌اند.

کمال خرازی، مشاور علی خامنه‌ای و رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران اخیرا در مصاحبه‌ای گفته بود: «بر هیچ کس پوشیده نیست که ما توانایی فنی برای ساخت بمب هسته‌ای را داریم اما تصمیمی در این خصوص نداریم. تنها طی چند روز میزان غنی‌سازی اورانیوم را از 20 درصد به 60 درصد رساندیم و به راحتی می‌توانیم به 90 درصد نیز برسانیم.»

پس از آن محمدجواد لاریجانی، دبیر پیشین ستاد حقوق بشر ایران در گفت‌وگوی ویژه خبری با تلویزیون کشورش اظهار داشت که «اگر بخواهیم به سلاح هسته‌ای دست پیدا کنیم کسی نمی‌تواند جلوی ما را بگیرد.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که نگرانی‌ کشورهای منطقه، جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از پنهانکاری‌ها و تاخیرهای ایران در مذاکرات اتمی افزایش یافته است.

تهران نه تنها به ابهامات و پرسش‌های آژانس درباره کشف ذرات با غنای بالا در برخی سایت‌های اتمی مخفی پاسخی نداده است بلکه در اقدامی تنش‌آفرین و به بهانه عدم تعهد کشورهای طرف برجام به تعهداتشان، اقدام به خاموش‌کردن برخی دوربین‌های نظارتی از برخی تاسیسات هسته‌ای خود کرد.

ایران پیشتر غنی‌سازی اورانیوم را از 3.67 درصد تا 60 درصد و حجم اورانیوم غنی‌شده در داخل ایران را بیش از 10 برابر مجاز افزایش داده بود که چنین اقداماتی ماهیت نظامی برنامه اتمی ایران را بیشتر نمایان کرد.

از سویی برخی کارشناسان بر این باورند اظهارات مقامات ایرانی ممکن است «بلوف»‌ بوده و با هدف ترغیب طرف‌های مذاکره در گفت‌وگوهای احیای برجام به خصوص ایالات متحده و همچنین کسب امتیازات بیشتر باشد.

مذاکرات از فروردین 1400 آغاز اما اسفند سال گذشته بدون کسب نتیجه‌ای متوقف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size