.
.
.

روسیه چگونه از پهپادهای ایرانی در اوکراین استفاده خواهد کرد؟

بر اساس این گزارش، اضافه شدن پهپادهای ایرانی به ارتش روسیه، به مسکو توان هوایی چشمگیری خواهد داد و از آن علیه ارتش اوکراین استفاده خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال افزایش گمانه‌زنی‌ها مبنی بر خرید صدها پهپاد ایرانی توسط روسیه، پل ایدون، روزنامه‌نگار آمریکایی در گزارشی برای بخش دیدگاه نشریه «فوربز» به تحلیل چگونگی استفاده از این پهپادها توسط مسکو در اوکراین پرداخت.

ساموئل بندت، پژوهشگر مرکز «تحلیل‌های دریایی» در این زمینه می‌گوید، شمار زیادی از این پهپادها احتمالا انتحاری خواهند بود.

او در توییتی نوشت: «یکی از بزرگترین درس‌هایی که روسیه از جنگ قره‌باغ در سال 2020 آموخت، این بود که استفاده چشمگیر از پهپادهای انفجاری، کلیدی برای دستیابی به موفقیت‌های نظامی است.»

او در ادامه افزود: «اگر ایران صدها پهپاد به روسیه ارائه ‌دهد، احتمال این‌که بخشی از این پهپادها انفجاری باشند، بالا است.»

در جنگ بین آذربایجان و ارمنستان، باکو از پهپادهای انفجاری «هاروپ» برای انهدام سامانه هوایی اس – 300 استفاده کرد.

پهپادهای انفجاری هاروپ توسط اسرائیل تولید می‌شوند.

بندت در همین زمینه به پل ایدون گفت: «ایران در طول بیست سال گذشته، دانش‌آموز خوبی در زمینه فناوری پهپادها بوده است. [ایران] پهپادهای خود را ساخته و یا در فرصت مناسب، پهپادهای توقیف‌شده اسرئیلی و آمریکایی را مهندسی معکوس کرده است.»

جیمز راجرز، دانشیار مطالعات جنگ در دانشگاه جنوب دانمارک نیز به ایدون گفت: «گزارش شده است که سیستم‌های ایران در محیط جنگ الکترونیکی کار کرده و توانایی حمله به اهداف بزرگ ثابت و یا متحرک را دارند.»

او همچنین به پهپادهای ابابیل 3 ایران اشاره کرد که برای اهداف انتحاری و هدف قرار دادن پرسنل نظامی مطرح استفاده شده است.

با این وجود، راجرز معتقد است که پهپادهای انفجاری ایرانی به اندازه پهپاد انفجاری هاروپ اسرائیلی قدرتمند نبوده و نمی‌توانند در مقابل سامانه دفاع موشکی اس – 300 همان نتیجه را داشته باشند.

به گفته دانشیار مطالعات جنگ دانشگاه جنوب دانمارک، روسیه پهپادهای ایرانی را همان‌گونه که توسط نیروهای نیابتی وابسته به ایران در خاورمیانه استفاده می‌شوند، به کار خواهد برد.

جیمز راجرز در ادامه افزود: «پهپادهای انفجاری ایران سابقه‌ استفاده در چارچوب «تاکتیک ازدحام» را دارند.»

به گفته راجرز، تاکتیک ازدحام هنگامی است که چندین پهپاد به صورت همزمان به سوی هدف فرستاده می‌شوند تا بر سامانه دفاعی طرف مقابل غلبه پیدا کنند.

او در بخش پایانی اظهارات خود تصریح کرد: «اگر این تکنولوژی منتقل شود، روسیه توانایی هوایی قابل چشمگیری به‌دست آورده و از آن علیه نیروهای اوکراینی استفاده خواهد کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم