.
.
.

اسرائیل: در حال آماده‌شدن برای حمله به ایران هستیم

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل خاطرنشان کرد که گزینه نظامی علیه برنامه اتمی ایرانی در صدر برنامه‌های امنیت ملی اسرائیل بوده و ارتش بر همین اساس در حال تدارک و آماده‌شدن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل با اشاره به این که تل‌آویو در حال آماده کردن شرایط داخلی کشور برای جنگ است از احتمال اقدام نظامی علیه برنامه اتمی ایران سخن گفت.

کوخاوی، یک‌شنبه 26 تیر تاکید کرد، ارتش اسرائیل برای حمله به ایران آماده می‌شود و افزود: «باید برای هر شرایط و سناریویی آماده شویم.»

او خاطرنشان کرد که گزینه نظامی علیه برنامه اتمی ایران در صدر برنامه‌های امنیت ملی اسرائیل بوده و ارتش بر همین اساس در حال تدارک و آماده‌شدن است.

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل ابراز داشت که برنامه‌های عملیاتی متنوع، منابع مالی و انسانی لازم و اطلاعات و آموزش مورد نیاز در این زمینه در حال آماده‌سازی است و اسرائیل به دنبال دستیابی به تسلیحات لازم برای انجام چنین عملیاتی است.

آزادی عمل

از سویی یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل امروز در جلسه کابینه تاکید کرد که مخالفت خود را با احیای برجام برای بایدن، رئیس جمهوری آمریکا توضیح داده است.

وی گفت اسرائیل، آزادی عمل کامل دیپلماتیک و عملیاتی علیه برنامه هسته‌ای ایران را برای خود محفوظ می‌داند.

لاپید همچنین تور منطقه‌ای بایدن را با توجه به دستاوردهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی آن، سفری «تاریخی» توصیف کرد.

تعهد مشترک

این تحولات پس از اقدام پنج‌شنبه گذشته بایدن و لاپید در امضای تعهد مشترک برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای صورت گرفت.

بایدن در سفر هفته گذشته از اسرائیل تصریح کرد که درباره استفاده از قدرت نظامی علیه ایران به مثابه «آخرین گزینه» مخالفتی ندارد.

این سخن رئیس جمهوری آمریکا موضعی روشن در راستای پذیرش فراخوان‌های اسرائیل از قدرت‌های جهانی برای تهدید به استفاده از «گزینه نظامی» علیه ایران به حساب می‌آید.

مذاکرات معطل‌مانده

مذاکرات هسته‌ای طولانی میان ایران و قدرت‌های بزرگ که از آوریل سال گذشته در وین آغاز شد، در مارس گذشته به‌دلیل برخی خواسته‌های «فرابرجامی» ایران مانند حذف سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی آمریکا و همچنین سخت‌گیری تهران برای دریافت برخی تضمین‌ها متوقف شد.

از آن زمان، مذاکرات با بن‌بست مواجه شد ولی تلاش‌های اخیر اروپا باعث بازگشت دوباره طرف‌های گفت‌وگو به میز مذاکره شده است.

بایدن تمایل خود را برای بازگرداندن واشینگتن به برجام، مشروط بر اقدام تهران در عمل به مفاد تعهدات برجامی ابراز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم