.
.
.

بازنشستگان ایران در اولین روز هفته تامین اجتماعی کفن‌پوش به خیابان می‌آیند

احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس ایران با بیان این‌که سیاست‌های نظام با «نادیده‌گرفتن» مردم تعیین می‌شود گسترش فزاینده نارضایتی‌های عمومی را در این کشور پیش‌بینی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امسال «هفته تامین اجتماعی» در شرایطی در ایران آغاز می‌شود که تجمعات و اعتراض‌های گسترده بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در شهرهای مختلف این کشور از جمله کرمان، اصفهان، رشت، کرمانشاه و رامهرمز همچنان ادامه دارد.

شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی دوشنبه 20 تیر در اولین روز از بزرگداشت هفته تامین اجتماعی در کرمان کفن‌پوش به خیابان‌ها آمده و با برگزاری راهپیمایی و ابراز نارضایتی به جمع معترضان به اوضاع ناگوار اقتصادی و معیشتی پیوستند.

این بازنشستگان معترض در شعارهای خود علیه حکمرانی ناکارآمد و اوضاع نابسامان اقتصادی و سیاسی که بر ایران سایه افکنده، شعارهایی نظیر «زیر بار ستم، نمی‌کنیم زندگی، جان فدا می‌کنیم در ره آزادگی» را در جهت تحقق کرامت انسانی و مطالبات خود سر دادند.

بازنشستگان کرمانی بنری را نیز با خود حمل می‌کردند که روی آن نوشته بود:‌ «ما کارگران و کارفرمایان و بیمه شدگان، صاحبان اصلی سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های تابعه (شستا) خواهان کوتاه شدن دست دولت از صندوق و شستا هستیم. دولت بایستی فقط بعنوان حافظ منافع ما ایفای نقش نماید، حق برداشت ندارد».

پس از گذشت بیش از یک‌ماه از اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی، دولت ابراهیم رئیسی هنوز هیچ اقدامی برای افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران انجام نداده است.

این در حالی است که بزرگترین گروه اقتصادی کشور به نام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی یا «شستا» در اختیار این سازمان است اما دولت ایران، بدون پاسخ‌گو بودن، کنترل کامل آن را در دست دارد.

همزمان، بازنشستگان تامین اجتماعی اصفهان، نیز در اعتراض به اجرایی نشدن مصوبه مزدی شورای عالی کار و وضعیت نامساعد معیشتی، با برپایی تجمع اعتراضی مقابل استانداری، شعار «استاندار حیا کن صندلی را رها کن» سر دادند. آنان هشدار دادند که اگر خواسته‌های آنان تا 25 تیر برطرف نشود، کفن‌پوش به خیابان می‌آیند.

در همین حال احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس ایران در اظهاراتی گفت، سیاست‌‌های جمهوری اسلامی با «نادیده‌گرفتن» مردم اتخاذ می‌شود. او در گفت‌وگو با روزنامه «عصر ایران» درباره چشم‌انداز اعتراضات در روزهای آینده تصریح کرد: «نارضایتی‌های اجتماعی مردم ایران به‌دلیل «نوع حکمرانی» و راهبردهای جمهوری اسلامی افزایش پیدا خواهد کرد.»

در یک ماه گذشته، شهرهای مختلف ایران شاهد روند فزاینده‌ای از اعتراضات معیشتی، به‌ویژه تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی بوده است.

بازنشستگان معترض از یک‌سو با افزایش تورم و کاهش قدرت خرید خود روبرو هستند که در ماه گذشته به رکورد تاریخی خود در دو دهه اخیر رسیده و از سوی دیگر، تاکنون دولت هیچ‌کدام از خواسته‌های آنان را برآورده نکرده و هیچ اقدامی در جهت افزایش حقوق بازنشستگان ایران صورت نگرفته است.

تجمعات اعتراضی بازنشستگان در حالی ادامه می‌یابد که اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات دولت رئیسی، این اعتراضات مردمی در کشورش را به خارج نسبت داد. او اعتراضات عمومی را «راه و روش جدید دشمنان» با هدف «گسترش نارضایتی و ناامید کردن مردم نسبت به کارآمدی نظام» توصیف کرد.

در حالی که دولت ایران اعتراضات مدنی را نادیده گرفته و در تلاش است تا آن را به ارتباط با خارج نسبت دهد، سازمان‌های کارگری و منابع نزدیک به بازنشستگان و دستمزد‌بگیران تاکید دارند که «آنها تصمیم دارند حق خود را کف خیابان بگیرند» و به گفته آنها «این راهی است که برگشت به عقب ندارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم