.
.
.

اعتراضات بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران همزمان با رکورد تورم

به گزارش مرکز آمار ایران از رشد قیمت‌ها در خرداد 1401، رکورد تورم ماهانه دست کم در بیست سال گذشته که این سازمان آمار تورم را منتشر می‌کند، با رشد بی‌سابقه‌ و نگران‌کننده‌ای شکسته شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، صبح یکشنبه 12 تیر در اعتراض به وضعیت نامساعد معیشتی در شهرهای مختلف ایران از جمله، کرمانشاه، اراک، شوشتر، اهواز، دورود و رشت تجمع کردند.

معترضان در اهواز با سر دادن شعارهایی چون «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز حقوق بازنشسته زیر عباست امروز» و «رئیسی دروغگو، حاصل وعدهات کو؟» نسبت به بحران فزاینده وضعیت معیشتی خود و وعده‌های بی‌نتیجه مسئولان دولت، اقدام به راه‌پیمایی کردند.

در این راهپیمایی، بازنشستگان تامین اجتماعی استان خوزستان، همچنین پلاکاردی را در دست گرفتند که نوشته بود: «منزلت، معیشت، سلامت، حق مسلم ماست». این شعار یادآور شعار «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست» بوده که در سالیان گذشته هواداران حکومت سر می‌دادند و اکنون به اذعان حکومت، تبعات تحریمی‌ آن یکی از عوامل بحران معیشتی در ایران است.

در لرستان نیز بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان دورود در اعتراض به افزایش بحران اقتصادی در ایران، وضعیت نامساعد معیشتی و وعده‌های بی‌حاصل مسئولان به خیابان‌ها آمده و شعارهایی از جمله «دولت شش کلاسه، همین روزا خلاصه» علیه دولت رئیسی سر دادند.

در استان تهران، ماموران امنیتی تلاش کردند تا با پیش‌دستی از اعتراضات جلوگیری کنند. شهروندان کرج نیز ویدیویی از حضور گسترده نیروهای انتظامی مقابل ساختمان تامین اجتماعی و استانداری البرز با هدف جلوگیری از برگزاری تجمعات اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی منتشر کردند.

اعتراضات بازنشستگان در حالی صورت می‌گیرد که به گزارش مرکز آمار ایران از رشد قیمت‌ها در خرداد 1401، رکورد تورم ماهانه دست کم در بیست سال گذشته که این سازمان آمار تورم را منتشر می‌کند، با رشد بی‌سابقه‌ و نگران‌کننده‌ای شکسته شده است.

طبق گزارش مرکز آمار، علت عمده این رکورد شدید و بی‌سابقه در تورم ماهانه در نتیجه بالا رفتن قیمت مواد غذایی بود که از اردیبهشت تا خرداد به‌طور متوسط 25.9 درصد گران‌تر شدند.

با توجه به رکورد تورم ماهانه و بزرگی اعداد مرکز آمار ایران، پیش‌بینی می‌شود که قیمت کالاهای اساسی و مواد غذایی در ماه‌های آینده با سرعت بیشتری افزایش یابد. از سوی دیگر سیاست‌های دولت برای کنترل نرخ تورم تاکنون هیچ اثری نداشته است.

گزارش مرکز آمار ایران همچنین نشان می‌دهد که در خرداد امسال نرخ تورم ماهانه برای کم‌درآمدترین دهک بیشتر از دو برابر پردرآمدترین دهک جامعه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم