.
.
.

سازمان‌ حقوق بشر ایران درباره افزایش دو برابری اعدام‌ها ابراز نگرانی کرد

تعداد اعدام‌ها در ایران طی شش ماه نخست سال جاری میلادی به بیش از دو برابر آن در نیمه اول سال گذشته رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی از اعدام دست‌کم 251 نفر از جمله 6 زن و 67 شهروند بلوچ در زندان‌های مختلف ایران در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، خبر داد. این تعداد اعدام، رشدی بیش از دو برابر تعداد اعدام‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته که تعداد آن 117 مورد ثبت شده بود.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران جمعه 10 تیر گفت: «بدون شک هدف حکومت از اعدام‌های گسترده، ارعاب جامعه برای پیشگیری از اعتراضات ضد‌حکومتی است. بالا بردن هزینه سیاسی اعدام از طریق کارزارهای گسترده مردمی و فشار بیشتر جامعه جهانی می‌تواند از ادامه این موج اعدام جلوگیری کند.»

به گزارش این سازمان اعدام شهروندان بلوچ شدت بی‌سابقه‌ای گرفته و دست‌کم 67 زندانی بلوچ با اتهاماتی نظیر «مواد مخدر»، «محاربه» و «قتل عمد» در زندان‌های ایران اعدام شدند.

تعداد موارد اعدام شهروندان بلوچ 27 درصد کل اعدام‌ها را تشکیل می‌دهد در حالی که تعداد شهروندان بلوچ تنها بین 1.5 تا 5 درصد جمعیت کل ایران را تشکیل می‌دهند.

سازمان حقوق بشر ایران همچنین خاطرنشان کرد که آمار اعدام‌های ثبت شده در ماه ژوئن، بالاترین میزان اعدام‌های ثبت شده ماهانه در پنج سال گذشته است که به 81 نفر رسیده که. درست پس از اعتراضات گسترده مردمی در ماه مه صورت گرفته است.

این سازمان ضمن ابراز نگرانی شدید از افزایش اعدام‌ها، خواهان واکنش جدی‌تر جامعه جهانی شد.

گروه هفت کشور صنعتی جهان در آخرین بیانیه خود پیش نسبت به افزایش اعدام‌ها و سرکوب اعتراضات مردمی به مقامات ایران هشدار داد.

در این بیانیه سران گروه هفت آمده است: «مجددا بر نگرانی عمیق مشترک خود در مورد ادامه نقض حقوق بشر در ایران، از جمله دستگیری‌ها‌ و بازداشت‌های خودسرانه تاکید کرده، و افزایش استفاده ایران از مجازات اعدام را محکوم می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم