نیویورک‌تایمز: فرمانده پیشین حفاظت سپاه به ظن جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شد

خامنه‌ای در پی بازداشت نصیری، حتی قبل از شکست عملیات ترکیه خواستار برکناری طائب شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سرتیپ پاسدار علی نصیری، رئیس پیشین حفاظت سپاه پاسداران ایران، در اوایل ماه جاری به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» بازداشت شد.

روزنامه «نیویورک تایمز»، به نقل از مقامات امنیتی-نظامی ایران و اسرائیل که نخواستند نامشان فاش شود، نوشت بازداشت نصیری فضای «بی‌اعتمادی فزاینده» در سطح رهبری جمهوری اسلامی در اثر مجموعه عملیاتی که به اسرائیل نسبت داده شده را نشان می‌دهد.

Advertisement

به گفته این روزنامه، بازداشت نصیری حدود دو ماه پس از اوج گرفتن چندین عملیات‌ علیه مهره‌های امنیتی و نظامی رده‌بالای جمهوری اسلامی اتفاق افتاد، که مقامات ایران آنها را به «نشت اطلاعات طبقه‌بندی شده به اسرائیل» نسبت می‌دهند.

در سال 98 نیز گزارش‌هایی درباره فرار نصیری از ایران و رفتن وی به اسرائیل منتشر شده بود، که خود وی در آن زمان طی مصاحبه با برخی رسانه‌های ایران این موضوع را تکذیب کرد.

به گفته «نیویورک تایمز»، نصیری مدتی قبل از برکناری حسین طائب، رئیس حفاظت اطلاعات سپاه، در اوایل ماه ژوئن دستگیر شده بود. به گفته مقامات امنیتی-نظامی ایرانی و اسرائیلی، وظیفه طائب کشف شبکه جاسوسی اسرائیل در ایران بود.

مقامات اسرائیلی به این روزنامه گفتند که سقوط طائب نتیجه «کارزار بلندمدت» اسرائیل برای نشان دادن ضعف‌های امنیتی جمهوری اسلامی و «ایجاد اختلاف» میان نهادهای سیاسی و نظامی ایران بود، که در افزایش حملات علیه تأسیسات هسته‌ای و دانشمندان نظامی و نیروهای امنیتی رژیم خود را نشان می‌دهد.

به گفته مقامات امنیتی اسرائیل، طائب قبل از شکست خوردن طرح‌های تروریستی‌اش علیه شهروندان اسرائیلی در ترکیه «تسخیرناپذیر» به نظر می‌رسید. با این وجود، خنثی شدن این طرح‌ها توسط اسرائیل صبر رهبری ایران را لبریز کرد، که به برکناری ناگهانی طائب از ریاست حفاظت اطلاعات سپاه انجامید.

بنا بر گزارش‌ها، تل‌آویو پیشاپیش به آنکارا اطلاع داده بود که طائب در حال برنامه‌ریزی برای عملیات تروریستی علیه شهروندان اسرائیلی در خاک ترکیه است. با این وجود در گزارش «نیویورک تایمز» تاکید شده که رهبری ایران در پی بازداشت نصیری به اتهام جاسوسی برای اسرائیل، حتی قبل از شکست خوردن عملیات ترکیه خواستار برکناری طائب شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم