نظرسنجی استاسیس: «64 درصد» مردم ایران از عملکرد رئیسی ناراضی هستند

اقبال مردمی به گروه‌ها و جناح‌های سیاسی داخلی طبق این نظرسنجی تنها 17 درصد است که حدود 9 درصد پاسخ‌دهندگان به اصلاح‌طلبان و 8 درصد به اصول‌گرایان تمایل نشان داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

موسسه تحقیقات انتخاباتی «استاسیس» در واشینگتن دی‌سی آمریکا در آخرین نظرسنجی خود پیرامون سنجش گرایش‌ها و رویکردهای مردم ایران اعلام کرد که 64 درصد ایرانیان از عملکرد ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران رضایت ندارند.

طبق این نظرسنجی که از طریق تلفن و در روزهای 22 تا 26 خرداد گذشته از 1197 فرد بالای 18 سال ایرانی انجام شد، تنها 28 درصد از رئیسی راضی بوده که از این میان 12 درصد «رضایت کامل» دارند و 16 درصد «تا حدودی» ابراز رضایت کردند.

نظرسنجی نشان داد که فقط 24 درصد شهرنشینان و 39 درصد ساکنان روستایی ایران از رئیسی راضی هستند. همچنین تنها 20 درصد مردم بر این باورند که رئیسی می‌تواند مشکلات کشور را حل کند در حالی که 37 درصد معتقدند رئیسی اصلا توانایی حل مشکلات ایران را ندارد.

بنا به این نظرسنجی که از سوی موسسه‌ای مستقل انجام می‌شود، کسانی که «عدم اعتماد به حاکمیت» را دلیل کاهش مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 عنوان کرده‌اند‌، حدود 46 درصد جامعه هستند و 16 درصد مشکلات اقتصادی و 6 درصد هم نارضایتی از عملکرد حسن روحانی، رئیس جمهوری پیشین ایران را عامل کاهش شدید مشارکت در انتخابات ذکر کرده‌اند.

اقبال به گروه‌ها و جناح‌های سیاسی داخلی طبق این نظرسنجی تنها 17 درصد است که حدود 9 درصد پاسخ‌دهندگان به اصلاح‌طلبان و 8 درصد به اصول‌گرایان تمایل نشان داده‌اند.

این کمترین میزان تمایل از جریان‌های سیاسی کشور از سال 1394 تا امروز به‌شمار می‌رود.

در رابطه با حل‌وفصل مسائل هسته‌ای، حدود 55 درصد از مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی از توافق با غرب استقبال کرده و حدود 17 درصد مخالف چنین توافقی هستند. 29 درصد نیز نظری در این رابطه نداشته‌اند.

نظرسنجی مذکور در رابطه با اولویت مشکلات کشور بیان کرده که 87 درصد ایرانیان مشکلات اقتصادی، 13 درصد مسکن و 8 درصد آزادی‌های سیاسی را مهمترین مسائل خود مطرح کرده‌اند.

شرکت استاسیس اعلام کرد که این نظرسنجی را از ساکنان مناطق روستایی و شهری ایران به طور تصادفی انجام داده که یافته‌های آن با اطمینان 95 درصد قابل تعمیم به همه افراد بالای 18سال ساکن ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید