.
.
.

جلسه شورای امنیت درباره ایران؛ انتقاد از کاهش گسترده تعهدات اتمی تهران

نماینده آمریکا: توافق از ماه مارس آماده است و اکنون توپ در زمین ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با اعلام پایان بی‌نتیجه مذاکرات غیرمستقیم ایران و ایالات متحده آمریکا در قطر، شورای امنیت سازمان ملل متحد طی جلسه‌ای میزان اجرایی شدن قطعنامه 2231 این شورا و پایبندی ایران به تعهدات برجامی آن را بررسی کرد.

روزمری دی کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح، پنج‌شنبه 9 تیر در این جلسه شورای امنیت خلاصه‌ای از فعالیت‌های غیرقانونی ایران در زمینه توسعه موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های هسته‌ای که مغایر با قطعنامه 2231 است، ارائه داد.

دی کارلو در گزارش خود تاکید کرد که ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به بیش از 10 برابر حد مجاز در برجام رسیده و ایران دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از تاسیسات هسته‌ای خود برداشته که این گام «تبعات وخیمی» در پی دارد.

روزمری دی کارلو
روزمری دی کارلو

او همچنین با اشاره به برنامه توسعه موشک‌های بالیستیک ایران خاطرنشان کرد تحقیقات سازمان ملل نشان می‌دهد که موشک‌های پرتاب شده توسط حوثی‌های یمن به اهدافی در کشورهای پادشاهی سعودی و امارات، یا بطور کامل و یا قطعات آن، در ایران تولید شده است.

در این جلسه، ریچارد میل، نماینده آمریکا در شورای امنیت تاکید کرد که ایالات متحده نسبت به بازگشت دوجانبه برای اجرای کامل قرارداد برجام متعهد باقی می‌ماند. او افزود: «ما ماه‌هاست که برای به نتیجه رساندن توافق برمبنای درکی که از آن‌چه در وین مذاکره شد، آماده‌ایم. چنین توافقی از ماه مارس آماده است.»

میل در عین حال خاطرنشان کرد: «ولی ما تنها وقتی می‌توانیم توافق را به نتیجه رسانده و اجرا کنیم که ایران خواسته‌هایی اضافی خارج از حیطه برجام، را کنار بگذارد.»

او ضمن قدردانی از قدم‌های اضافی که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا، با سفر به ایران و جلب توافق تهران برای ادامه مذاکرات در دوحه برداشت، اظهار کرد: «اما ایران مانند گذشته به بیان خوا‌سته‌های فرابرجامی ادامه داد.»

خواسته‌های فرابرجامی ایران

میل همچنین گفت: «ایران تاکنون هیچ حس فوریت واقعی از خود بروز نداده که توافق را به انجام برساند، و بحران هسته‌ای جاری را تمام کند، و لغو تحریم‌های مهم را به‌دست آورد.»

نماینده ایالات متحده از اقدامات اخیر ایران، از جمله از کار انداختن دوربین‌ها و تجهیزاتی که امکان ارزیابی و نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر تعهدات اجرای برجام را تحلیل می‌برد، ابراز نگرانی کرد و افزود: «این اقدامات امکان بازگشت به برجام را دشوارتر می‌کند».

نماینده آمریکا تاکید کرد، ایران باید سازوکار ضروری برای همکاری با آژانس را بدون هیچ تاخیر بیشتری فراهم کند.

ریچارد میل همچنین خاطرنشان کرد که «همگی اعضای سازمان ملل موظف هستند مفاد پیوست B قطعنامه 2231 شورای امنیت درباره منع ورود و خروج موادی که می‌تواند در برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک ایران کاربرد داشته باشد، به‌کار بندند».

او افزود: «ضمن این که اموال شخصیت‌های حقوقی و حقیقی که در لیست این قطعنامه قرار می‌گیرند، همچنان تحت توقیف باقی خواهد ماند.»

میل با اشاره به گزارش معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح، گفت «این گزارش معلوم کرده که موشک‌های بالیستیک و کروز که به پادشاهی عربی سعودی و امارات متحده عربی اصابت کرده، یا بخشی از آن‌ها، ایرانی بوده که نشانگر اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه است.»

او همچنین با اشاره به آزمایش موشک «ذوالجناح» در روز ششم تیر توسط ایران گفت که این‌گونه موشک‌ها دارای قابلیت تغییر کاربری میان آزمایشات فضایی و حمل سلاح اتمی بوده و اقدام ایران دقیقا در تقابل با پیوست B قطعنامه 2231 است.

دیم باربارا وودوارد
دیم باربارا وودوارد

موضع بریتانیا

در این جلسه، دیم باربارا وودوارد، نماینده بریتانیا در سخنان خود اظهار کرد: «مهم این است که واضح بگوییم، برنامه هسته‌ای ایران هرگز به اندازه امروز پیش نرفته است و تشدید برنامه هسته‌ای ایران یک تهدید برای صلح و امنیت بین المللی است.»

او گفت: «ایران از طریق توسعه، نصب و استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته جدید به بهبود قابلیت‌های غنی‌سازی خود ادامه داده است، به انباشت سریع اورانیوم غنی شده تا 20 درصد و اورانیوم بسیار غنی شده تا 60 درصد ادامه داده است، و به محدود کردن نظارت آژانس که جدیدترین آن خاموش کردن بیست و هفت دوربین نظارتی از 8 ژوئن بوده، ادامه داده است».

به گفته او «ایران همچنین فلز اورانیوم تولید می‌کند که دانش قابل استفاده در تسلیحات را فراهم می‌کند.»

وودوارد در ادامه افزود: «با سرعت فعلی غنی‌سازی، تا پایان سال جاری، ایران احتمالاً مواد غنی‌شده کافی برای تولید سریع اورانیوم با غنی‌سازی 90 درصد برای چندین دستگاه هسته‌ای خواهد داشت. ایران همچنین به توسعه موشک‌های بالستیک ادامه می‌دهد که با پیوست B قطعنامه 2231 مغایرت دارد.»

او تاکید کرد، تشدید برنامه هسته ای ایران صلح و امنیت بین المللی، و نظام جهانی منع اشاعه سلاح‌های کشتارجمعی را تضعیف می‌کند و نقض آشکار قطعنامه 2231 است.

نماینده دائم بریتانیا در شورای امنیت افزود: پس از یک سال مذاکرات فشرده، از ماه مارس، توافقی روی میز قرار گرفته است.

در آن مرحله، یک توافق قابل اجرا وجود داشت که ایران را به پایبندی به تعهدات خود و ایالات متحده را به توافق بازمی‌گرداند، تشدید برنامه هسته‌ای ایران را معکوس می‌کرد و تحریم‌های ایالات متحده که مرتبط با برجام بود را برمی‌داشت. با این حال، ایران از استفاده از این فرصت خودداری می‌کند و در عین حال خواسته‌هایی فراتر از محدوده برجام را مطرح می کند.

وودوارد خطاب به مقامات تهران گفت: «ایران باید فوراً این توافق را به انجام برساند.» او همچنین خاطرنشان کرد: «توافقی بهتر از این وجود نخواهد داشت و اگر توافقی حاصل نشود، تشدید برنامه هسته‌ای ایران باعث فروپاشی برجام خواهد شد» و خطاب به اعضای شورای امنیت افزود: «در چنین وضعیتی، بر عهده این شورا خواهد بود که گام‌های قاطعی را برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای بردارد.»

در این جلسه نمایندگان کشورهای دیگر از جمله فرانسه و همچنین نماینده اتحادیه اروپا نیز طی اظهاراتی به شرح وضعیت و بحران هسته‌ای به‌وجود آمده توسط ایران اشاره کردند و ضمن بیم دادن این کشور از عواقب وخیم به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای، از مقامات تهران خواستند که با آژانس همکاری کرده و توافق هسته‌ای را امضا کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم