.
.
.

واکنش شتاب‌زده سپاه به اخبار عزل و ترور حسین طائب

گزارش‌های تایید نشده از ترور نافرجام رئیس اطلاعات سپاه پاسداران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی منابع ایرانی بامداد پنج‌شنبه 2 تیر در گزارش‌های تایید نشده‌‌ای از ترور نافرجام حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران ایران خبر دادند.

بنا به این گزارش‌ها طائب که به‌دلیل حوادث امنیتی اخیر در ایران از سمت خود عزل شده بود پس از این ترور نافرجام به بیمارستان منتقل شده است.

کانال تلگرامی سپاه پاسداران ایران در «تلگرام» نیز با اذعان به برکناری حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه، اقدام به عزل او را به‌دلیل ارتقای جایگاه وی «در سطح نهادهای اطلاعاتی کشور» عنوان کرد.

این کانال مدعی شده ارتقای طائب به‌دلیل انجام عملیات‌های بزرگ اطلاعاتی و خرابکارانه نهاد زیر نظر او در خاک اسرائیل بوده است.

منبع مذکور در مورد منصب آینده طائب نوشته است که او «یا مسئول راه‌اندازی یک یگان تهاجم اطلاعاتی و یا مسئول راهبری نهادهای اطلاعاتی کشور» خواهد شد.

رسانه‌های اسرائیلی در روزهای گذشته از نقش حسین طائب در برنامه‌ریزی برای انجام عملیات تروریستی علیه شهروندان اسرائیل در ترکیه پرده برداشتند.

منابع امنیتی اسرائیل نیز دوشنبه با تایید نقش طائب در طراحی ترور توریست‌های اسرائیلی در ترکیه و کشورهای دیگر اعلام کردند که نیروهای امنیتی اسرائیل او را زیر نظر دارند.

همزمان اکانت توئیتر «ترور آلارم» از بستری شدن حسین طائب رییس اطلاعات سپاه در بیمارستان خبر داده است.

طبق این حساب توئیتری، طائب که چند روز پیش شهروندان اسرائیلی را در استانبول تهدید به هدف قراردادن کرده بود، در بیمارستانی در تهران بستری شده است.

روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» هم گزارش‌ داده که رئیس سازمان اطلاعات سپاه پیشینه‌ای تاریک و جنایتکارانه داشته و با اعلام نام و نقش او در طرح ترور شهروندان اسرائیلی به او هشدار داده شده که هدفی برای نهادهای امنیتی اسرائیل خواهد بود.

pic.twitter.com/msOcrtvamy

— Belaaz News (@TheBelaaz) June 22, 2022 ' rows="10" cols="50">

حساب توئیتری «بلاز نیوز» هم در گزارش‌های تاییده نشده‌ای نوشت حسین طائب، رئیس اطلاعات سپاه ایران که چند روز پیش پشت طرح حمله به شهروندان اسرائیلی در استانبول ترکیه بود، در پی سوء قصدی در بیمارستانی در تهران بستری شد.

در همین رابطه بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل شنبه گذشته تاکید کرد که «تل‌آویو آماده است با حملات گسترده به هر گونه آسیبی به شهروندانش در هر کجا، پاسخ دهد.»

طراح ترور و توطئه

طائب که در سال 1963 در تهران متولد شد از سوی اپوزیسیون ایرانی متهم به طراحی ترور ‌و هدایت توطئه‌ها توسط گروه‌های تبهکاری وابسته به نظام ولایت فقیه شده است و مخالفان، او را مسئول ترور کشیش‌های مسیحی در ایران و انفجار مرقد «امام رضا» در مشهد معرفی کرده‌اند.

سازمان مجاهدین خلق در نوامبر 2020 اعلام کرد که طائب، طراح ترور کشیش هایک هوسپیان مهر، کشیش مهدی دیباج و اسقف میکائیلیان بوده و در یک نمایش تلویزیونی برنامه‌ریزی شده سازمان مجاهدین را به انجام چنین جنایتی متهم کرده است.

بعدها مهدی خزعلی، فرزند آیت‌الله خزعلی تصریح کرد که طراحی و انجام ترور کشیش‌ها توسط سازمان اطلاعات سپاه انجام شده بود.

طائب پیشتر رئیس نیروی مقاومت بسیج بود و سپس از سال 2009 تا 2019 دستیار وزیر اطلاعات و رئیس اطلاعات سپاه شد.

با ادغام «معاونت اطلاعات راهبردی» و اداره اطلاعات سپاه در دوره ریاست حسین سلامی، رئیس کنونی سپاه پاسداران و‌ تشکیل «سازمان اطلاعات سپاه»، طائب به مدیریت این نهاد جدید امنیتی منصوب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم