.
.
.

وزارت خارجه ایران: در حال برنامه‌ریزی برای بازگشت به وین هستیم

وزیر خارجه ایران پیشتر خبر داده بود که تهران بسته جدیدی به واشینگتن پیشنهاد کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در اظهاراتی گفت، مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای توافق موسوم به «برجام» به نقطه پایان خود نزدیک شده است.

امیرعبداللهیان، پنج‌شنبه 2 تیر، در نشست مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود مدعی شد، توقف مذاکرات وین برای «اطمینان از لغو تحریم‌ها» صورت گرفته است.

این در حالی است که مقامات اروپایی و آمریکایی بارها اعلام کرده‌اند، درخواست ایران مبنی بر حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، این مذاکرات را با مانع مواجه کرده است.

مقامات غربی در حالی که از بسته شدن پنجره مذاکرات ابراز نگرانی می‌کنند، امیرعبداللهیان در اظهاراتی متفاوت گفت، توقف اخیر در مذاکرات، «یک خواسته» بوده است.

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت، این وزارت‌خانه در حال انجام برنامه‌ریزی‌هایی برای از سرگیری مذاکرات وین است.

او اشاره‌ای به جزئیات بیشتری نکرد اما در روزهای گذشته، امیرعبداللهیان خبر داده بود که تهران بسته جدیدی به واشینگتن پیشنهاد کرده است.

به گفته «میدل‌ایست آی»، تهران در پیشنهاد جدید خود، از خواسته خود مبنی بر حذف سپاه از فهرست «گروه‌های تروریستی» کنار کشیده و خواستار لغو تحریم‌های اعمال شده علیه قرارگاه «خاتم الانبیاء» بازوی اقتصادی سپاه بوده است.

درخواستی که به گفته میدل‌ایست آی، احتمالا با مخالفت آمریکا مواجه شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در این نشست مطبوعاتی، خواستار احیای برجام و بازگشت به توافق سال 2015، بدون هیچ مفاد و بند اضافه شد.

وزیر خارجه ایران همچنین از همتای روسی خود برای مخالفت این کشور با تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران تقدیر کرد.

او همچنین به تلاش‌های آمریکا و اتحادیه اروپا برای بازگشت به مذاکرات وین نیز اشاره کرد و گفت، او در ساعات گذشته با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس بوده است.

سفر لاوروف به ایران، اولین سفر او از زمان ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم