.
.
.

در آستانه صدور حکم حمید نوری؛ هشدار سوئد به شهروندان خود درباره سفر به ایران

ایران با به گروگان گرفتن اتباع خارجی و شهروندان دو تابعیتی و محکوم کردن آنها به جاسوسی، از آنها برای چانه‌زنی با غرب و استرداد عوامل و اموال بلوکه شده خود استفاده ابزاری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه سوئد با انتشار بیانیه‌ای به شهروندان سوئدی هشدار داد که «به دلیل شرایط امنیتی از هرگونه سفر به ایران اجتناب کنند».

بنا به گزارش خبرگزاری «رویترز»، همزمان با پایان‌یافتن روند رسیدگی به پرونده حمید نوری، متهم به کشتار هزاران زندانی سیاسی در زندان گوهردشت کرج در تابستان 1367 و نزدیک‌شدن به زمان اعلام حکم او از سوی دادگاه جنایی استکهلم، وزارت خارجه سوئد پنج‌شنبه دوم تیر به شهروندان خود درباره سفر به ایران هشدار داد.

پیش از این وزارت خارجه سوئد از شهروندان خود خواسته بود که از انجام «سفرهای غیر ضروری» به ایران خودداری کنند. اما با نزدیک‌شدن به اعلام حکم دادگاه نوری که قرار است سه هفته دیگر در 23 تیر اعلام شود، این وزارت‌خانه سطح هشدار خود را بالا برده است.

روابط میان دو کشور به‌دنبال دستگیری و محاکمه نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج توسط دادگاهی در سوئد به اتهام جنایات جنگی و نقش‌داشتن در شکنجه و اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در تابستان 1367 در ایران، تیره شد.

در واکنش به احتمال محکومیت نوری در دادگاه سوئد، ایران تهدید کرد که حکم اعدام احمدرضا جلالی، شهروند دو تابعیتی ایرانی‌- سوئدی پزشک و پژوهشگر بازداشتی در این کشور را اجرا خواهد کرد.

جلالی در سال 2016 با دعوت رسمی دانشگاه تهران به ایران سفر کرد اما به‌دست ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به جاسوسی متهم و محکوم شد.

سوئد اتهام جاسوسی برای جلالی را ساختگی اعلام و حکم اعدام او را شدیدا محکوم کرد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در بیانیه‌ای، جمهوری اسلامی را متهم کرد که این شهروند دوتابعیتی ایرانی- سوئدی، را «گروگان» گرفته و به «مهره‌ای در یک بازی سیاسی بی‌رحمانه» تبدیل کرده است.

سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات ایران در سال‌های اخیر ده‌ها شهروند دوتابعیتی و خارجی را عمدتاً به اتهام‌ جاسوسی دستگیر کرده‌اند. فعالان حقوق بشر، ایران را متهم می‌کنند که از این افراد به عنوان ابزاری برای چانه‌زنی با غرب استفاده می‌کند.

اگرچه ایران گروگان‌گیری برای به دست آوردن امتیازات دیپلماتیک را انکار می‌کند، با این حال، تاکنون چندین تبعه خارجی و شهروند دوتابعیتی زندانی را با عوامل بازداشتی خود در خارج مبادله کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم