.
.
.

تورم 52 درصدی در خرداد؛ رکورد تورم‌ پس از انقلاب در ایران شکسته شد

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­‌ها و دخانیات» به 81.6 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به 36.8 درصد رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مرکز آمار ایران اعلام کرد نرخ «تورم نقطه‌ای» خرداد امسال برای خانوارهای کشور به 52.5 درصد رسید.

به گزارش خبرگزاری «انتخاب»، تورم ماهانه در خرداد 1401 بالاترین تورم ماهانه پس از انقلاب ایران به حساب می‌آید.

نرخ تورم نقطه‌ای درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

این شاخص در خرداد امسال 52.5 درصد بود یعنی خانوارهای ایرانی به‌طور میانگین 52.5 درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

طبق گزارش مذکور، نرخ تورم نقطه‌ای خرداد 1401 در مقایسه با ماه قبل 13.2 درصد افزایش یافته است.

اما مهمترین افزایش تورم و گرانی قیمت‌ها در گروه مواد خوراکی رخ داده است. بنا بر این گزارش، نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­‌ها و دخانیات» به 81.6 درصد رسیده است.

دولت ایران به دلیل کسری بودجه زیاد و فقدان منابع مالی از اردیبهشت گذشته قیمت مواد خوراکی به ویژه آرد، نان، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن را به شدت افزایش داد.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه‌ای گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» هم به 36.8 درصد افزایش یافته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن و چربی‌ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع)، گروه «لبنیات و تخم مرغ» (انواع شیر، ماست، پنیر و تخم مرغ) و گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس) است.

در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «هتل و رستوران» (ساندویچ و انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده) و گروه «بهداشت و درمان» (خدمات طبی سرپایی و خدمات بیمارستانی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

این در حالی است که آمارهای غیر رسمی حکایت از افزایش چندین برابری قیمت کالاهای اساسی و مواد خوراکی طی سال جاری شمسی دارد.

دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران از ابتدای سال جاری با قطع یارانه بسیاری از کالاها به افزایش چند برابری قیمت‌ها و نرخ تورم در کشور دامن زد.

اعتراضات سراسری به گرانی و شرایط سخت اقتصادی در ایران
اعتراضات سراسری به گرانی و شرایط سخت اقتصادی در ایران

در همین رابطه اعتراضات و تجمعات فراوانی از سوی اصناف، کارگران، شاغلان دولتی و بازنشستگان به‌دلیل شرایط سخت معیشتی و سیاست‌های انقباضی دولت و همزمان ادامه سیاست‌های هزینه‌زای خارجی در اقصا نقاط ایران رخ داده است.

با این که نرخ تورم رسمی بیش از 52 درصد و نرخ غیررسمی بسیار بیشتر از این رقم تخمین زده می‌شود، دولت ایران حقوق بازنشستگان را برای سال جاری حدود 10 درصد و حقوق معلمان و کارگران را اندکی بیشتر افزایش داده است.

طبق آمارها بیش از نیمی از جمعیت ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

در واکنش به اعتراضات صنفی و سراسری، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی آنها را به «دشمنان» خارجی نسبت داد و از سیاست‌ها و مقامات دولتی حمایت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم