.
.
.

فساد و اختلاس‌های کلان در نهادهای وابسته به «بنیاد شهید»

رئیس بنیاد شهید فساد را فقط به بانک دی منحصر ندانست و تاکید کرد که همین مسائل در «مجموعه کوثر» یا در «مجموعه صندوق ذخیره شاهد» و «جاهای مختلف» دیگر وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید ایران اعلام کرد که تنها یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این بنیاد 5 هزار میلیارد تومان اختلاس کرده است.

قاضی‌زاده در گفتگو با خبرگزاری «تسنیم» با اشاره به حجم کلان فساد مدیران برخی نهادها و سازمان‌های اقتصادی و مالی زیر نظر بنیاد شهید گفت: «یک گروه عمده‌ای از مدیران بانک دی دستگیر شدند و در زندان هستند. هنوز ما حجم خساراتی را که وارد شده است و اختلاس‌هایی را که اتفاق افتاده است نمی‌دانیم.»

پیش از این در بنیاد شهید اختلاس‌های مالی نیز صورت گرفته بود. در یکی از مشهورترین آنها که در سال 92، خبرساز شد، انتصاب یکی از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری وقت ایران، به عنوان ریاست این سازمان، باعث شدت گرفتن برخی نارضایتی‌ها شد.

مجلس ایران خـــرداد همان سال طرح تحقيق و تفحص از اين بنياد را به تصويب رساند. نتايج اين تحقيق و تفحص چنان غيرقابل باور بود که غلامعلی جعفر‌زاده ‌ايمن‌آبادی، عضو هیئت تحقيق و تفحص مذکور با اشاره به گوشه‌هایی از اين نتايج، خبر داد که «تاکنون تنها 80 مورد تخلف محرز از اين بنياد ثبت شده است.»

امیر خجسته، رئیس هیئت تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در آذر 96 هم اعلام کرد که فهرست 31 نفر از بدهکاران بانک سرمایه و بانک دی، متعلق به بنیاد شهید، مشترک است و آنان به همه بانک‌ها «دست انداخته‌اند» و بانک دی را «غارت» و از بانک سرمایه‌ نیز اختلاس کرده‌اند.

رئیس بنیاد شهید به گفتگویش با رئیس کنونی بانک دی، از نهادهای مالی وابسته به بنیاد در رابطه با فساد و اختلاس‌های کلان و نهادینه در این بنیاد اشاره کرد و اظهار داشت: «آن‌قدر این موضوع بزرگ بوده است که دیگر ما از دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی خواستیم بیایند، ورود کنند و موضوع را بررسی کنند.»

قاضی‌زاده فساد را فقط به بانک دی منحصر ندانست و تاکید کرد که همین مسائل در «مجموعه کوثر» یا در «مجموعه صندوق ذخیره شاهد» و «جاهای مختلفی» که اخبارش هر از چند گاهی به گوش می‌رسد، هم وجود دارد.

سازمان اقتصادی کوثر از سازمان‌های مهم اقتصادی است که دارای بزرگترين کارخانه خوراک دام و طيور، دامداری، مزرعه و باغ‌های فراوانی در ایران بوده و زير نظر بنياد شهيد اداره می‌شود.

این سازمان که گردش مالی سالانه آن هزاران میلیارد تومان است تاکنون هرگز مورد تحقیق و تفحص قرار نگرفته و از حجم کلان درآمدها و نحوه هزینه‌کرد منابع مالی آن به افکار عمومی هیچ گزارشی ارائه نشده است.

پیشتر هم عباس فلاحيان، نماينده مجلس نهم ایران، اختلاس در بانک دی و عدم پرداخت مطالبات «جانبازان» را از دلايل تصویب تحقیق و تفحص از بنیاد شهید اعلام کرده بود.

با این حال هرگز نتایج تحقیق و تفحص از نهادهای زیرمجموعه بنیاد شهید و همچنین سازمان‌های فرادولتی که اغلب وابسته به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هستند، منتشر نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم