.
.
.

گسترش اعتراضات مردمی در ایران؛ اذعان رئیسی به وجود نارضایتی‌ها

ایرنا خبرگزاری رسمی ایران با اذعان به وجود اعتراضات در شهرهای کشور به‌دلیل شرایط اقتصادی و معیشتی از بازداشت برخی معترضان خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در اولین واکنش به اعتراضات سراسری به‌دلیل موج بی‌سایقه گرانی کالاهای اساسی در ایران با اذعان غیر مستقیم به وجود نارضایتی‌های عمومی و بدون اشاره به علت این اعتراضات تنها به این جمله بسنده کرد که «تا زنده است اجازه نخواهد داد مردم از گرانی‌ها آسیب ببینند.»

این در حالی است که دولت او از ابتدای سال جاری شمسی با حذف ارز ترجیحی از بودجه و آزادسازی قیمت‌ها، قیمت کالاهای اساسی از جمله آرد، روغن، برنج، شیر، لبنیات، گوشت و به‌ویژه نان را به‌طور ناگهانی چندین برابر گران کرده است.

در همیم رابطه برای چندمین شب پیاپی مردم شهرهای مختلف ایران با هدف اعتراض به موج گرانی‌های حاصل از سیاست‌های حکومت جمهوری اسلامی و اوضاع بد معیشتی به خیابان‌ها سرازیر شده و علیه رهبران عالی کشور شعار دادند.

طبق ویدیوهای منتشر شده، مردم شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری با شعارهای ‌چون «رئیسی دروغگو، حاصل وعده‌ها کو» و «رئیسی حیا کن، مملکت رو رها کن» به سیاست‌های اقتصادی دولت کنونی جمهوری اسلامی اعتراض کردند.

در شهر جونقان، از توابع چهارمحال و بختیاری نیز مردم معترض به آتش‌زدن پرچم جمهوری اسلامی اقدام کرده و یک پایگاه بسیج را نیز به آتش کشیدند.

مردم کرمانشاه هم با اعتراض به موج لجام گسیخته گرانی‌ها با حضور در خیابان‌های اصلی شهر، بنر خامنه‌ای را تخریب کردند.

شهرهای متعدد استان خوزستان نیز عصر و شامگاه پنج‌شنبه شاهد حضور اعتراضی مردم و همزمان حضور فزاینده نیروهای پلیس و یگان ویژه بود.

بنا به گزارش فعالان حقوق بشری دزفول، پس از تظاهرات گسترده شامگاه چهارشنبه نیروهای امنیتی به بازداشت خانه به خانه شهروندان و فعالان مدنی این شهر پرداخته و نیروهای یگان ویژه در خیابان‌های این شهرستان به گشت‌زنی و اخطار به مردم اقدام کردند.

شهرستان ایذه نیز برای چندمین شب پیاپی شاهد حضور معترضان در خیابان‌ها بود و شعارهایی چون «مرگ بر خامنه‌ای» و «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر داده شد.

شهرستان اهواز، مرکز استان خوزستان هم شامگاه پنج‌شنبه شاهد اعتراضاتی در مناطق متعدد بود. به گفته شاهدان و ساکنان این کلان‌شهر، سرعت اینترنت در این شهر بسیار پایین و در برخی مناطق و بعضی شهرهای پیرامونی کاملا قطع شده است.

پلیس در اندیمشک در واکنش به حضور و شعارهای مردم این شهرستان نیز به سوی آنها شلیک کرد.

در همین رابطه «ایرنا»، خبرگزاری رسمی ایران با اذعان به وجود اعتراضات در شهرهای کشور به‌دلیل شرایط اقتصادی و معیشتی، از بازداشت برخی معترضان خبر داد. ایرنا کوشید این اعتراضات را کم‌دامنه و با هدف برهم زدن امنیت کشور نشان بدهد و آن را به «آشوبگران، اراذل و اوباش» نسبت دهد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی هجوم مردم به برخی فروشگاه های توزیع مواد غذایی را نیز تایید کرد.

پس از موج گرانی‌های اخیر و اعلام رسمی افزایش قیمت کالاهای اساسی، برخی شهرهای ایران از جمله شهرستان فشافویه تهران شاهد هجوم مردم به فروشگاه‌ها برای خرید آن کالاها بود که در برخی موارد به غارت فروشگاه‌ها منجر شد.

ویدیوهای منتشر شده توسط کاربران نیز از شکل‌گیری صف‌های طولانی برای خرید مواد غذایی در شهرهای ایران حکایت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم