.
.
.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سفر مورا به تهران را «مثبت» خواند

بورل تایید کرد این وقفه دوماهه به دلیل «اختلاف‌ها درباره سپاه» بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه اجلاس «گروه هفت» در شمال آلمان در گفت‌وگو با خبرنگاران نتیجه سفر انریکه مورا مذاکره‌کننده ارشد اروپا به ایران را «مثبت» ارزیابی کرده و از باز شدن مسیر برای حصول به توافق نهایی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، جمعه، 23 اردیبهشت، بورل گفت: «این مسائل یک‌شبه حل نمی‌شوند. اما باید بگویم که مذاکرات به بن‌بست خورده بود و حالا بن‌بست برداشته شده و این یعنی دورنمای رسیدن به توافق نهایی روشن است.»

انریکه مورا، چهارشنبه 21 اردیبهشت با علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد تهران در محل وزارت خارجه ایران دیدار کرد. مورا پیشتر اعلام کرده بود، سفر او به تهران با هدف «حل اختلاف‌ها در مذاکرات» وین صورت خواهد گرفت.

بورل گفت که این سفر «بهتر از حد انتظار پیش رفت...مورا با پیامی مشخص از طرف من به ایران رفت. پاسخ به این اندازه مثبت بود که باور کنیم می‌توانیم کار بین طرف‌ها را از سربگیریم.»

او نیز تایید کرد، این وقفه دوماهه در مذاکرات، به دلیل «اختلاف‌ها درباره سپاه پاسداران» بود.

پیش از این ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفته بود، واشینگتن از نزدیک با مورا در تماس است.

بر اساس گمانه‌زنی‌ها هدف مذاکره‌کننده ارشد اروپا از سفر اخیر به ایران متقاعد کردن جمهوری اسلامی برای امضای متن نهایی توافق مذاکرات بدون حذف نام سپاه پاسداران از فهرست «سازمان‌های تروریستی» آمریکا و حل‌ و فصل این مسئله در زمانی دیگر بوده است.

تهران در مرحله آخر مذاکرات وین، خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا را به عنوان شرط خود برای دستیابی به توافق نهایی مطرح کرده بود.

به گفته مقامات غربی، این شرط تهران مانعی در راه گفت‌وگوها و دستیابی به توافق نهایی ایجاد کرد.

مقامات دیپلماتیک غربی در روزهای گذشته احتمال شکست مذاکرات وین را بیش از پیش مطرح کرده‌اند.

مذاکرات ایران و قدرت‌های غربی از اواخر اسفند در وین متوقف شده و طرفین دیگر به وین بازنگشته‌اند. در آن مقطع مقامات غربی و ایرانی گفتند که متن توافق عملا کامل شده و تنها اتخاذ برخی تصمیمات سیاسی از سوی تهران و واشینگتن باقی مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم