.
.
.

اعلام پیشرفت در حوزه آب‌ سنگین ایران همزمان با سفر مورا به تهران

محمد اسلامی: ایران بدون توجه به فشارهای غرب فعالیت‌های هسته‌ای خود را ادامه داده و به پیشرفت‌های در حوزه آب‌ سنگین دست یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با گفت‌وگوهای انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات وین با علی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران در تهران، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از احراز پیشرفت‌هایی در برنامه هسته‌ای ایران به‌ویژه در حوزه «آب سنگین» خبر داد.

به گزارش «ایرنا»، محمد اسلامی پنچ‌شنبه، 22 اردیبهشت در سخنان خود به نیروگاه آب سنگین اراک و یا محل دیگری برای انجام چنین فعالیت‌هایی اشاره‌ای نکرد و تنها با اعلام آن‌چه او «حرکت پرشتاب و تحقیقات علمی و نتیجه‌گیری پژوهشگران صنعت هسته‌ای در بخش‌های مختلف از جمله در حوزه‌های سلامت، صنعت، کشاورزی و کاربرد پرتوها» عنوان کرد، توضیحات خود را به بخش مصارف درمانی آب سنگین و تولید «رادیوداروها» محدود کرد.

خبررسانی درباره احراز پیشرفت‌هایی در برنامه هسته‌ای ایران به‌ویژه در حوزه «آب سنگین» در حالی صورت می‌گیرد که به گفته کارشناسان انرژی هسته‌ای، بهره‌برداری از نیروگاه آب سنگین به تولید پلوتونیوم 239 می‌انجامد که می‌تواند در تولید سلاح اتمی به کار برود.

ایران در سال میلادی 2013 نیروگاه آب سنگین اراک را راه‌اندازی کرده و آن را نیروگاهی پژوهشی معرفی کرده بود. دو سال بعد اما طبق توافق برجام آن نیروگاه را تعطیل کرد و از آن موقع تاکنون خبری درباره راه‌اندازی مجدد نیروگاه آب سنگین منتشر نشده و این فعالیت‌ها هرگز در چارچوب برنامه‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار نگرفت.

اکنون خبر ازسرگیری فعالیت‌ها و پژوهش‌های هسته‌ای ایران در زمینه آب سنگین در حالی مطرح می‌شود که این قبیل نیروگاه‌های پژوهشی در جهان اغلب دارای راکتورهای آب سبک يا انواع ديگری هستند، و مسیری که ایران در این زمینه در پیش گرفته روش متداولی نيست و می‌تواند به نگرانی‌های بین‌المللی دامن زده و به تشدید فشارها و تحریم‌ها علیه ایران منجر شود.

ایران هسته‌ای
ایران هسته‌ای

از این رو اسلامی در ادامه اظهارات خود درباره تحول جدید تصریح کرد، «دشمنان در بحث آب‌ سنگین هجمه سنگینی علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز ایران ایجاد کردند و می‌خواستند که ایران در این حوزه فعالیتی نداشته باشد.»

او همچنین ضمن اذعان به نقض تعهدات برجامی کشورش، ابراز خشنودی گفت که ایران «بدون توجه به فشار غربی‌ها موفق شده حرکت روبه‌جلو در مسیر دستیابی به آب‌ سنگین و مشتقات آن را ادامه دهد» و به گفته او «اکنون در حوزه آب‌ سنگین دانشمندان ایرانی حرف‌هایی برای گفتن دارند.»

از سویی رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، سه‌شنبه 20 اردیبهشت، در نشست کمیته‌های پارلمان اروپا اظهار کرد به مقامات ایران هشدار داده است که این کشور هنوز به‌اندازه کافی، اطلاع‌رسانی شفافی درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود ارائه نکرده است.

گروسی نیز با اشاره به نقض تعهدات برجامی از سوی ایران و ادامه اقدامات مخفیانه این کشور افزود که آژانس «در چند ماه گذشته موفق شده است، در مراکزی که هرگز توسط تهران به عنوان مراکز فعال معرفی نشده بود، آثاری از اورانیوم غنی‌سازی شده را کشف کند.»

در همین حال تشدید نگرانی‌های بین‌المللی حول پیشرفت مداوم برنامه هسته‌ای ایران در زمانی که مذاکرات وین به بن‌بست رسیده، انریکه مورا را وادار کرده برای گفت‌وگو با مقامات ایرانی به تهران سفر کند.

مورا که اکنون دومین روز از سفر خود به تهران را سپری می‌کند، پیش از سفر به تهران ابراز امیدواری کرده بود بتواند در زمینه حل اختلافات باقی‌مانده در مذاکرات وین با مقامات ایرانی گفت‌وگو کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم