.
.
.

گسترش دامنه اعتراضات در خوزستان؛ اختلال اینترنت در ایران

مردم دزفول شامگاه چهارشنبه با سر دادن شعارهایی علیه رئیسی و دیگر مقامات عالی جمهوری اسلامی به موج گرانی کالاهای اساسی و شرایط سخت معیشتی اعتراض کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مردم چند شهر خوزستان از جمله دزفول و معشور (ماهشهر)، شامگاه چهارشنبه، 21 اردیبهشت برای اعتراض به موج بی‌سابقه گرانی‌ها و در ادامه اعتراض دیگر شهرهای این استان به خیابان آمدند.

ویدیوهای منتشر شده توسط کاربران در شهر دزفول حاکی از سر دادن شعارهایی چون «مرگ بر رئیسی»، «مرگ بر گرانی»، «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» و شعارهایی علیه دیگر مقامات جمهوری اسلامی توسط معترضان است.

در اهواز نیز مردم این شهر در اعتراض شبانه خود به گرانی، به آتش‌زدن لاستیک خودروها در جاده اصلی کوی گلدشت اقدام کردند.

در پی قطع ارز ترجیحی از بودجه دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران و افزایش ناگهانی قیمت کالاهای اساسی از جمله گران‌شدن حدود 5 برابری قیمت آرد و به تبع آن افزایش قیمت نان مردم شهرهای خفاجیه (سوسنگرد)، فلاحیه (شادگان)، ایذه، اهواز، مسجدسلیمان، حمیدیه به خیابان‌ها آمده و علیه گرانی و شرایط سخت معیشتی شعار دادند.

ویدیوهایی نیز از پایان کشیدن پرچم ایران توسط معترضان در ایذه منتشر شده است.

ستاد تنظیم بازار در ایران روز گذشته از افزایش قیمت دیگر کالاها از جمله روغن، مرغ، تخم‌مرغ، شیر و لبنیات خبر داد.

شرکت «نت باکس» که سرعت و اختلالات اینترنت در جهان را رصد می‌کند، شامگاه چهارشنبه همزمان با افزایش رسمی قیمت کالاهای ضروری در ایران و آغاز اعتراضات در برخی شهرهای خوزستان، از کاهش شدید سرعت نت در کل ایران و قطع آن در برخی مناطق این کشور خبر داد.

در همین رابطه ویکتوریا کوتس، معاون مشاور پیشین امنیت ملی دولت ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا از ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا خواست تا اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را برای معترضان خوزستانی فراهم کند.

کوتس در واکنش به قطع اینترنت در خوزستان در توییتی نوشت: «اگر ایلان ماسک می‌تواند اینترنت استارلینک را برای اوکراین فراهم کند، چرا آن را برای خوزستان فراهم نکنیم؟ باید برای این مردم شجاع امکان برقراری ارتباط را ایجاد کنیم‌.»

همزمان با گسترش دامنه اعتراضات شبانه در خوزستان، دولت ایران اقدام به گسیل نیروهای یگان ویژه و پلیس ضد شورش به شهرهای مختلف این استان کرد و خبرهایی از بازداشت بسیاری از شهروندان عادی و فعالان اجتماعی و مدنی در شهرهای حمیدیه، کرخه، خفاجیه و اهواز منتشر شد.

مجید ناصری‌نژاد، نماینده فلاحیه در مجلس ایران هم با اشاره به اخبار اعتراضات در خوزستان و بی‌تفاوتی مقامات برای حل معضلات این استان گفت، «ممکن است اتفاقی رخ بدهد که نشود کنترلش کرد.»

ناصری‌نژاد اضافه کرد: «الان ما گرفتار بهداشت هستیم، گرفتار آب هستیم، گرفتار برق هستیم و گرفتار گرد و خاک هم هستیم. گرفتاری‌های متعدد وجود دارد و آقایان کک‌شان نمی‌گزد، نشسته‌اند در اتاق خودشان حتی حاضر نیستند بیایند بیرون با مردم صحبت کنند و برای مردم توضیح بدهند.»

حشمت‌الله طبرزدی، دبیرکل جبهه دموکراتیک ایران و عضو «گروه ملی فراخوان‌ها» نیز در گفت‌وگو با العربیه، ضمن دعوت از سایر گروه‌های سیاسی و اجتماعی برای حمایت از اعتراضات اخیر در خفاجیه و شهرهای پیرامون آن گفت، خوزستان به دلیل «تبعیض ساختاری» تبدیل به کانون اعتراضات در ایران شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم