.
.
.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اظهارات گروسی را «تحریف شده» خواند

رافائل گروسی تأکید کرده است، ایران در زمینه شفاف‌سازی درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده، همکاری لازم با آژانس را ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران مدعی شد، رسانه‌ها «با اهداف سیاسی»، اظهارات رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره عدم همکاری بین تهران و آژانس را «تحریف» کرده‌اند.

کمالوندی، چهارشنبه، 21 اردیبهشت، در گفت‌وگویی با خبرگزاری «مهر»، طرح موضوع «عدم همکاری ایران و آژانس» از سوی گروسی را «بعید» دانست و با اعتبار بخشیدن به پیش‌فرض خود گفت، این اظهارات «نباید» در این مقطع از جانب گروسی ارائه شده باشد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، گروسی، سه‌شنبه 20 اردیبهشت، در نشست کمیته‌های پارلمان اروپا خبر داده بود، او به مقامات ایران هشدار داده است که این کشور هنوز به‌اندازه کافی، اطلاع‌رسانی شفافی درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود ارائه نکرده است.

گروسی در اظهارات خود به اقدامات مخفیانه هسته‌ای ایران نیز اشاره کرد و گفت، آژانس «در چند ماه گذشته موفق شده است، در مراکزی که هرگز توسط تهران به عنوان مراکز فعال معرفی نشده بود، آثاری از اورانیوم غنی‌سازی شده را کشف کند.»

آژانس از مدت‌ها پیش خواستار ارائه توضیحی از ایران در این زمینه شده بود اما به گفته گروسی، مقامات ایران پاسخ شفافی در این زمینه ارائه نکرده‌اند.

بهروز کمالوندی در واکنش به این اظهارات، به دیدار اخیر بین گروسی و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اشاره کرد و گفت، بر اساس بیانیه‌ مشترکی که توسط این دو منتشر شد، «اکنون در وسط راه هستیم و کارها در حال پیگیری است.»

محمد اسلامی پیشتر مدعی شده بود، مذاکرات ایران و آژانس «حداکثر تا خرداد ماه» به پایان خواهد رسید و پرونده آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز اعلام نشده بسته خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، با اشاره به «همکاری بین ایران و آژانس» در پرونده آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده، ارزیابی گروسی در این خصوص را «زود هنگام» خواند.

آژانس اعلام کرده است، تا کنون چهار محل «مشکوک» را در ایران شناسایی کرده که در آن آثار اورانیوم کشف شده است.

به گفته «نورنیوز»، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، پرونده یکی از این چهار مکان اعلام نشده، بسته شده است.

هیئت مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات احیای برجام، پیشتر بر چشم‌پوشی از آثار اورانیوم کشف‌شده اصرار داشتند اما این درخواست تهران با مخالفت آمریکا و کشورهای غربی مواجه شد.

گفته می‌شود اسرائیل شواهد مربوط به‌وجود آثار اورانیوم در مراکز هسته‌ای ایران را در اختیار آژانس قرار داده است.

آژانس اعلام کرده است که درنظر دارد نتیجه مربوط به ارزیابی خود را «پیش از برگزاری جلسه شورای حکام» در ژوئن سال جاری گزارش کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم