.
.
.

احضار سرپرست سفارت ایران در پاریس در واکنش به بازداشت دو شهروند فرانسوی

به گفته سازمان‌های حقوق بشری، تهران برای دستیابی به اهداف سیاسی خود، اقدام به «گروگان‌گیری» و بازداشت دوتابعیتی‌ها و گردشگران خارجی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک روز پس از آن‌که وزارت اطلاعات ایران از بازداشت «دو تبعه اروپایی» در خاک این کشور خبر داد، وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، دو شهروند این کشور در ایران بازداشت شده‌ و در همین راستا، این وزارت‌خانه سرپرست سفارت ایران در پاریس را احضار کرده است.

شاهد علوی، خبرنگار، با انتشار توییتی، هویت این دو شهروند فرانسوی را، سیسیل کوهلر، مسئول روابط بین‌الملل «فدراسیون ملی کار آموزشی و فرهنگی» و همسر او که عضو همین فدراسیون است، اعلام کرده و آن‌ها را همان «دو تبعه اروپایی» دانسته که وزارت اطلاعات ایران از بازداشت آن‌ها خبر داده بود.

به گفته علوی، این دو فرد، جمعه 9 اردیبهشت، به عنوان گردشگر وارد ایران شده‌ و پس از دو روز اقامت در تهران، به کاشان و اصفهان رفته‌اند.

بر اساس این رشته توییت، کوهلر و همسرش یک‌شنبه 18 اردیبهشت و پیش از پرواز بازگشت به پاریس، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

به گفته این خبرنگار، «همزمانی این سفر با تشدید اعتراضات معلمی و روز معلم در ایران ... آن‌ها را به سوژه‌ای مناسب برای سناریو‌سازی‌های امنیتی و پروژه گروگان‌گیری دستگاه امنیتی ایران بدل کرده است.»

سفارت فرانسه در تهران، با انتشار بیانیه‌ سخنگوی وزارت اروپا و وزارت خارجه این کشور، تصریح کرد: «مقامات فرانسوی به طور کامل در این رابطه فعال شده‌اند. به محض اطلاع از ماوقع، سفیر ما در تهران اقداماتی را نزد مقامات ایرانی جهت دسترسی کنسولی به دو هموطن ما انجام داده است.»

بر اساس این بیانیه، دولت فرانسه برای آزادی فوری این دو تبعه «کاملا فعال خواهد بود.»

وزارت اطلاعات ایران روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای، مدعی شد که این دو فرد با هدف شکل‌دهی به اعتراضات مردمی و «تغییر جهت مطالبات عادی به آشوب، بی‌نظمی اجتماعی و بی‌ثبات‌سازی» وارد خاک ایران شده بودند.

بیانیه وزارت اطلاعات، افراد بازداشت‌شده را «دو مامور با تجربه‌» نامید که پس از «رهگیری‌های فرامرزی وزارت اطلاعات» و کشف «پوشش» آن‌ها در ایران بازداشت شدند.

این بیانیه مدعی شده است که افراد بازداشت شده، «خطوط مخرب عملیاتی» خود را به «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان» منتقل کرده‌اند.

این شورا با صدور فراخوان‌های متعدد در سال گذشته و همچنین سال جاری، ده‌ها تجمع اعتراضی مسالمت آمیز در سراسر کشور برگزار کرده است.

گروگان‌گیری سیاسی

بازداشت این دو تبعه فرانسه در حالی صورت می‌گیرد که به گفته سازمان‌های حقوق بشری، تهران برای دستیابی به اهداف سیاسی خود، اقدام به «گروگان‌گیری» و بازداشت دوتابعیتی‌ها و گردشگران خارجی می‌کند.

پیشتر دستگاه قضایی ایران، بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی که از اوایل تابستان 1399 در ایران بازداشت شده بود را به 8 سال زندان محکوم کرد.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر موسسه مطالعاتی سیاسی پاریس «سیانس پو»، دیگر شهروند فرانسوی دو تابعیتی است که از خرداد 98 در بازداشت به سر می‌برد.

روزنامه «آفتون‌بلادت» سوئدی، پنج‌شنبه 15 اردیبهشت هم خبر داد که یک شهروند سوئدی در ایران بازداشت شده است.

وزارت خارجه سوئد تایید کرد که این مرد حدود سی ساله به همراه دوستان خود برای گردشگری به ایران سفر کرده بود، اما پیش از ترک این کشور، توسط نهادهای امنیتی ایران بازداشت شده است.

پیشتر وزارت خارجه سوئد به شهروندان خود درباره سفر به ایران هشدار داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم