.
.
.

بازداشت چندین معلم و فعال صنفی فرهنگی همزمان با تجمع سراسری معلمان در ایران

معلمان معترض با سر دادن شعار «معلم زندانی آزاد باید گردد» اعتراض خود را به نحوه برخورد و واکنش دولت ایران با خواسته‌های صنفی فرهنگیان اعلام کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با تجمع و اعتراض سراسری معلمان و فرهنگیان ایران، دست کم چهار نفر از فعالان صنفی فرهنگی به نام سیامک چهرازی در اهواز و مسعود فرهیخته، ژاله روحزاد و لطف‌الله جمشیدی در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

معلمان ایران در اعتراض به شرایط معیشتی، عدم اجرای قانون همسان‌سازی حقوق و ادامه بازداشت و اتهام‌زنی به همکاران فرهنگی خود صبح پنج‌شنبه 22 اردیبهشت تجمع و تحصن سراسری خود را آغاز کردند.

بنا به ویدیوهای منتشر شده از شهرستان‌های سنندج و مریوان، معلمان و فرهنگیان این شهرها با حضور گسترده و تجمع و تحصن برابر ادارات آموزش و پرورش خواستار آزادی معلمان زندانی، رتبه‌بندی مشاغل و تصویب و اجرای قانون همسان‌سازی حقوق خود شدند.

معلمان معترض با سر دادن شعار «معلم زندانی آزاد باید گردد» اعتراض خود را به نحوه برخورد و واکنش دولت ایران با خواسته‌های صنفی فرهنگیان اعلام کردند.

از سویی کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان خبر داد که نیروهای امنیتی با حضور گسترده در میدان بهارستان تهران، مانع شکل‌گیری تجمع معلمان در مقابل مجلس شده‌اند.

با این حال معلمان در شیراز، کرمانشاه، رشت، اهواز، ممسنی و آمل با تجمع خود ضمن حمایت از معلمان زندانی و انتقاد از عدم توجه به مطالبات حقوقی و معیشتی فرهنگیان، تشکیل صنف مستقل و اعتراضات مسالمت‌آمیز به شرایط معیشتی و حقوقی خود را حقی قانونی عنوان کردند.

کانال صنفی معلمان در تلگرام خبر داد سیامک چهرازی، از فعالان صنفی معلمان استان خوزستان با ضرب و شتم ماموران امنیتی مقابل اداره آموزش و پرورش استان در اهواز بازداشت شد. معلمان اهوازی در تجمع خویش با شعار «معلم می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» با همکاران بازداشتی خود اعلام همبستگی کرده و خواستار ارتقای وضعیت معیشتی خود شدند.

فرهنگیان مریوان هم با حضور برابر اداره آموزش و پرورش این شهر همزمان با درخواست آزادی معلمان بازداشتی، خواستار آموزش به «زبان مادری» نیز شدند.

در اصفهان نیز کاربران با انتشار ویدیوهایی از حضور نیروهای یگان ویژه، ماموران لباس شخصی و نیروهای انتظامی در خیابان‌های این شهر خبر داده و گفتند اجازه شکل‌گیری به هیچ‌ تجمعی داده نشده است.

وزارت اطلاعات ایران چهارشنبه، یک روز پیش از اعتراضات سراسری معلمان و با هدف ارعاب و جلوگیری از تجمع آنها در اطلاعیه‌ای از بازداشت دو شخص خارجی خبر داد که با «شورای صنفی فرهنگیان» برای ایجاد «آشوب و اعتراضات خیابانی» همکاری می‌کردند.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران پیشتر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، پنج‌شنبه 22 اردیبهشت با محوریت ویژه «حمایت از معلمان بازداشتی و زندانی»، «عدم اجرای رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان» و «پولی‌سازی آموزش» تجمع اعتراضی برگزار می‌کند.

در این بیانیه که شنبه 17 اردیبهشت منتشر شد، تاکید شده است، «شورای هماهنگی، ضمن پای فشردن موکد بر استیفای مطالبات معیشتی و آموزشی فرهنگیان و دانش‌آموزان، بازداشت‌ها و احضارهای فله‌ای‌ و غیرقانونی معلمان در دو هفته اخیر و برخورد هنجارشکنانه و بعضا توام با ضرب و شتم آنها را شدیدا محکوم می‌کند.»

بیانیه فرهنگیان همچنین «سران سه قوه» را مسئول حفظ جان معلمان زندانی به‌ویژه «اسماعیل عبدی، اسکندر لطفی و مسعودنیکخواه» که در اعتصاب غذا به سر می‌برند، دانسته است.

همزمان با گسترش اعتراضات صنفی فرهنگیان، یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش ایران هم معلمان شرکت‌کننده در تجمعات اعتراضی را به «اخراج از کار» تهدیدکرد.

او گفت، هیات تخلفات اداری می‌تواند معلمان را به دلیل شرکت در «تجمعات غیرقانونی» از کار اخراج کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم