وزارت خارجه ایران: مذاکرات وین در «سه موضوع اصلی» همچنان به نتیجه‌ای نرسیده است

علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران که امروز وارد وین، محل برگزاری مذاکرات شد، چندی پیش برای «برخی مشورت‌ها» به تهران بازگشته بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی، با اشاره به از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین، مدعی شد که آمریکا و طرف‌های غربی هنوز در «سه یا چند موضوع اصلی» تصمیم سیاسی خود را نگرفته‌اند.

خطیب‌زاده، به ماهیت این موارد اشاره مستقیمی نکرد اما در بخش دیگری از اظهارات خود، با اشاره به بازگشت علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران به وین گفت، بازگشت او به محل برگزاری مذاکرات، از این جهت است تا اطمینان حاصل شود که آیا طرف‌های غربی درباره «موضوعات مربوط به رفع تحریم‌ها و ادعاهای سیاسی درباره برنامه هسته‌ای» تصمیم خود را گرفته‌اند یا خیر.

Advertisement

سعید خطیب‌زاده، دوشنبه 9 اسفند، در نشستی مطبوعاتی عنوان کرد که 98 درصد پیش‌نویس توافق مذاکرات برجام، توسط ایران و کشورهای 4+1 «به‌صورت مشترک» تهیه شده است.

او تاکید کرد، مسائل باقی‌مانده در این مذاکرات «مهم» است و باید حل شود.

او در ادامه مدعی شد، تهران در وین به‌دنبال توافق جدیدی نیست بلکه هدف هیئت‌های مذاکره‌کننده، بررسی بازگشت آمریکا به توافق سال 2015 است.

با این وجود خطیب‌زاده در بخش دیگری از اظهارات خود گفت، اگر هیئت‌های مذاکره کننده در وین به توافق احتمالی دست پیدا کنند، گستره رفع تحریم‌ها از آنچه «آمریکایی‌ها ادعا می‌کردند» بیشتر خواهد بود.

پایگاه خبری «نورنیوز»، رسانه وابسته به شورای عالی امنیت ایران پیشتر خبر داده بود که گفت‌وگوهای وین به«مرز توافق یا بن‌بست» است.

علی باقری‌کنی، که امروز وارد وین، محل برگزاری مذاکرات شد، چندی پیش برای «برخی مشورت‌ها» به تهران بازگشته بود.

خطیب‌زاده دلیل این سفر چندروزه باقری به تهران را، مشورت درباره «مسائل باقی‌مانده» و بررسی پیش‌نویس تهیه‌شده دانست.

سخنگوی وزارت خارجه ایران، «توان بازگشت‌پذیری ایران» به دستاوردهای هسته‌ای خود را یکی از «تضامین ذاتی» و خطوط قرمز تهران در مذاکرات وین دانست.

خطیب‌زاده به «نگرانی» برخی نمایندگان مجلس ایران از آینده مذاکرات وین اشاره کرد و گفت، نمایندگان مجلس می‌توانند «متن توافق را ببینند.»

او در ادامه، با اشاره غیرمستقیم به لزوم عقب‌نشینی مجلس ایران از پرونده مذاکرات هسته‌ای وین گفت، شورای عالی امنیت ملی ایران مسئول راهبری این مذاکرات است.

مرتضی محمودوند، نماینده مجلس ایران، پیشتر اعلام کرده بود که «اخبار خوبی از مذاکرات وین منعکس نمی‌شود» و گفته بود، اگر «منابع ملت ایران در مذاکرات» رعایت نشود، مجلس این کشور به این موضوع ورود خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size