مذاکرات هسته‌ای در مرز «توافق یا بن‌بست»؛ بازگشت باقری به وین

طرف‌های مذاکره‌کننده بارها تصریح کرده‌اند که مذاکرات وین با پیشرفت‌های چشمگیری همراه بوده اما مسائلی «مهم و کلیدی» هنوز روی میز مذاکرات وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پایگاه خبری «نور نیوز» رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، در گزارشی از بازگشت علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد این کشور به وین، محل برگزاری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» خبر داد و گفت، این مذاکرات در «مرز توافق یا بن‌بست» است.

باقری‌کنی چندی پیش برای انجام «برخی مشورت‌ها» به تهران بازگشته بود.

بر اساس گزارش «نور نیوز»، مذاکره‌کننده ارشد ایران پس از برگزاری جلسه‌ای با شورای عالی امنیت ملی این کشور، با «دستور کار مشخصی» شامگاه یک‌شنبه 27 فوریه، به محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای بازخواهد گشت.

این مقام ارشد آمریکایی به شرط افشا نشدن اسم خود، روز گذشته به خبرنگاران گفته بود، امیدوار است که باقری‌کنی در روزهای آینده با «دید مثبت» به وین بازگردد.

طرف‌های مذاکره‌کننده در طول چند روزگذشته بارها تصریح کرده‌اند که مذاکرات وین با پیشرفت‌های چشمگیری همراه بوده اما مسائلی «مهم و کلیدی» هنوز روی میز مذاکرات وجود دارد.

مذاکره‌کننده ارشد ایران پیشتر در توییتی، با اشاره به نزدیکی گفت‌وگوهای هسته‌ای به «خط پایان» ابراز داشت، تضمینی برای عبور از این «خط پایان» وجود ندارد.

نور نیوز این مسائل باقی‌مانده را عامل موفقیت و یا شکست مذاکرات خوانده و تصریح کرده است که این موضوعات، «حصول توافق را با چالش‌های مهمی» مواجه کرده است.

در ادامه گزارش آمده است: «پذیرش هرگونه توافق منوط به تعیین تکلیف این موضوعات» است.

طرف‌های غربی و ایرانی هنوز درباره جزئیات این موضوعات باقی‌مانده توضیحی ارائه نداده‌اند.‌

«هیچ‌گونه ضرب‌الاجلی را نمی‌پذیریم»

بر اساس این گزارش، شورای عالی امنیت ایران، هرگونه ضرب‌الاجل و یا «قید زمانی» را برای پایان مذاکرات وین رد کرده و آن را «فضاسازی رسانه‌ای» خوانده است.

پیشتر برخی از مقامات آمریکایی به خبرگزاری‌های غربی گفته بودند که واشینگتن پایان ماه فوریه را زمان مناسبی برای پایان مذاکرات درنظر گرفته است.

نظام موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران نیز با اشاره به جلسه غیرعلنی این مجلس درباره مذاکرات وین گفت، تأکید بر اهمیت «انتفاع اقتصادی ایران» از توافق وین، یکی از موضوعات این جلسه بوده است.

همزمان روزنامه «کیهان» در یادداشتی، با حمله شدید به مذاکرات احیای برجام ، عدم توافق در این مذاکرات را بهتر از «توافق بد» دانست و تصریح کرد، «فناوری هسته‌ای» برگ برنده ایران در مذاکرات است.

کیهان با اشاره به تحریم‌های اخیر آمریکا علیه «اشخاص حقیقی و حقوقی ایران»، سیاست واشینگتن در مذاکرات هسته‌ای را «چماق و هویج» خواند و مدعی شد، آمریکا با حفظ ساختار تحریم‌ها درصدد بازگشت به برجام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید