ابهام در موضع ایران در روزهای پایانی مذاکرات وین

آمریکا برای ایران مهلت پایانی تعیین کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران از بررسی متن توافق و گفت‌وگوی تلفنی خود با مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد، محمود نبویان نماینده مجلس ایران، بشدت نسبت به این توافق انتقاد کرد و گفت که درباره مفاد این توافق «ما باید به هوش باشیم».
امیرعبداللهیان در حساب توییتری خود نوشت: «ما با جدیت در حال بررسی متن توافق هستیم. امروز با آقای بورل تلفنی گفت‌وگو داشتم. همکارم آقای باقری نیز با مورا در تماس و مشورت است. همه برای رسیدن به توافق خوب در تلاشیم. خطوط قرمز خود را به طرف غربی منعکس کرده‌ایم. در صورت وجود اراده واقعی آن‌ها، آماده توافق خوب و فوری هستیم.»


اما نبویان در جلسه مجلس در روز شنبه 7 اسفند ضمن اظهار این که «شاید روزهای آینده قرار باشد توافق هسته‌ای انجام شود»، گفت: «اما اگر دقت کنیم در این توافق آنچه که مطلوب نمایندگان و ملت ایران است، وجود ندارد».
نبویان، نماینده نزدیک به جبهه پایداری، تاکید کرد سند پیش‌نویس توافق اخیر که به دست او رسیده، نشان می‌دهد که این متن مانند همان برجامی است که دولت روحانی امضا کرد و هیچ تضمینی مبنی بر عدم خروج آمریکا از توافق در آن وجود ندارد.
او ضمن برشمردن مفادی از توافق از جمله عدم تعهد آمریکا به تحریم‌های «ایسا» و «کاتسا» و نیز عدم تعهد به «کانورژن» یا تبدیل ارز، گفت: «یعنی وقتی نفت می‌فروشیم معلوم نیست درآمد ارزی آن را بتوانیم به دست بیاوریم».

نبویان همچنین در مورد لغو تحریم اشخاص افزود که در لیست رفع تحریم 200 نفر مد نظر بود که به 980 مورد رسید، اکنون آقایان گفتند «تنها تحریم 20 نفر را برمی‌دارند و بر روی همین موضوع توافق می‌کنند.»
از سوی دیگر، خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان «آیا آمریکایی‌ها زیر میز مذاکرات خواهند زد؟» با اشاره به نامه‌های سناتورهای جمهوری‌خواه به بایدن مبنی بر تحریم نفت ایران و ضرورت موافقت سنا با توافق، و نیز اظهارات باب منندز, سناتور دموکرات که تهدید نظامی را شامل می‌شد، نوشت: «آنچه که در واشنگتن مشاهده می‌کنیم، ادامه بازی «توافق با دموکرات» و «خروج از آن توسط جمهوری‌خواه» است.

Advertisement

بنا به این گزارش خبرگزاری وابسته به سپاه، بر همین اساس، اگر تضمین‌های لازم از واشنگتن گرفته نشود، توافق چندان سودی برای ایران نخواهد داشت.
در نامه‌ای که به ابتکار سناتور تام کاتن و با امضای 9 سناتور در تاریخ هشتم بهمن نوشته شد، ضمن اعتراض به چشم‌پوشی دولت بایدن نسبت به صادرات نفت ایران، آمده بود: «یادآور می‌شویم که تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران اجباری و با اکثریت دو حزب به تصویب رسیده است.»
در نامه 33 سناتور جمهوری‌خواه که در تاریخ نوزده بهمن منتشر شد، امضاکنندگان تاکید کرده بودند که «از تمام اهرم‌های موجود استفاده خواهند کرد تا اطمینان حاصل کنند که دولت به قوانین حاکم بر هرگونه توافق جدید با ایران پایبند بوده است».

در این نامه آمده که اگر بایدن در مورد نظارت کنگره بر تغییرات برجام 2015 عمل نکند، به شکل جدی در اجرای آن ممانعت خواهند کرد.
در این میان، سناتور باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز ضمن تاکید بر اجرای شدیدتر تحریم‌ها علیه ایران، گفته بود: «ما اینک چه چیزی را می‌خواهیم نجات دهیم؟ برای تغییر رفتار رهبران ایران، باید از تهدید معتبر نظامی به روشنی سخن گفت.»
فارس همچنین با اشاره به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای نوشت: «اگر بحث پرونده مطالعات ادعایی در چارچوب پادمان و ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای در آژانس بسته نشود و در آینده به‌واسطه هر ادعای ریز و درشتی، پرونده ایران مجدداً به شورای حکام ارجاع شود، چنین توافقی نیز چندان قابل اعتنا نیست.»

با این حال، وبسایت تلوزیون «ایران اینترنشنال» در گزارشی روز شنبه، درباره جلسات تشکیل شده در ایران برای پاسخ به طرف غربی در مذاکرات وین نوشت که این جلسات «بی‌نتیجه بوده» و آمریکا نیز برای ایران مهلت پایانی تعیین کرده است.

در همین حال منابع دیپلماتیک غربی به ایران اینترنشنال اعلام کردند اگر تا چند روز آینده موضوعات باقی مانده حل نشوند و توافق حاصل نشود، مرگ برجام قطعی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید