دیپلمات سابق ایران: تهران در خصوص بحران اوکراین روی «طناب باریک» راه می‌رود

همسویی حکومت ایران با روسیه در تجاوز به اوکراین تبعات بین‌المللی منفی برای ایران به بار خواهد آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کوروش احمدی، دیپلمات سابق جمهوری اسلامی، با تشبیه موضع حکومت ایران نسبت به بحران اوکراین به «راه رفتن روی طناب باریک»، هشدار داد که جانبداری ایران از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به منظور «نقض حاکمیت اوکراین» در نهایت می‌تواند دامن خود ایران را بگیرد.

احمدی در گفت‌وگو با روزنامه «انتخاب»، گفت: «باید توجه داشته باشیم که تعدی و تجاوز علیه یک کشور مستقل نقض آشکار اصول و اهداف قطعی منشور ملل متحد و اصول اولیه حقوق بین‌الملل است. اصول بنیادی و اولیه حقوق بین‌الملل نباید نقض شود، و اگر نقض شد از سوی هیچ کشوری نباید مورد حمایت قرار گیرد، چرا که در غیر این صورت همه دیر یا زود متضرر خواهیم شد.»

احمدی افزود ایران پیشتر یک بار در سال 2014 با مسئله‌ای مشابه در قالب حمله پوتین به شبه‌جزیره کریمه در اوکراین و انضمام آن به روسیه مواجه شد، و چون مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این باره قطعنامه‌ای صادر کرد، ایران باید تکلیف خودش را نسبت به این قضیه در عرصه بین‌الملل مشخص می‌کرد.

این قطعنامه اقدام پوتین در نقض تمامیت ارضی اوکراین از طریق تصرف شبه‌جزیره کریمه و برگزاری همه‌پرسی برای الحاق آن به روسیه را محکوم و رد می‌کرد. نماینده ایران در زمان رای‌گیری درباره این قطعنامه از حضور در صحن سازمان ملل خودداری کرد تا مجبور نشود رای بدهد. به گفته احمدی، «وضعیت پیچیده و بغرنج امروز بی‌شباهت به وضعیت سال 2014 نیست».

این دیپلمات سابق هشدار داد که همسویی حکومت ایران با روسیه در تجاوز به اوکراین تبعات بین‌المللی منفی برای ایران به بار خواهد آورد. به گفته او، اوکراین یک کشور مستقل و عضو سازمان ملل است، و «صرف‌نظر از صف‌بندی قوا» و نیز صرف‌نظر از اینکه گسترش ناتو به سوی شرق یکی از دلایل بحران جاری است، «اقدام علیه استقلال و تمامیت ارضی» یک کشور مستقل عضو سازمان ملل اگر به نحوی تایید شود یا در مورد آن سکوت شود، می‌تواند در آینده تاثیراتی «سوء» به بار بیاورد.

در چارچوب رویکرد نگاه به شرق، ایران تلاش می‌کند در مقابله با بحران اوکراین مواضع خود را در تضاد با غرب و در همخوانی با روسیه و چین بیان کند.

در همین راستا ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، پنج‌شنبه 24 فوریه در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، اظهار کرد: «گسترش ناتو تهدیدی جدی علیه ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف است.»

از سویی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز در همخوانی با موضع ضد‌غربی مسکو، بحران اوکراین را در آن‌چه او «اقدامات تحریک‌آمیز ناتو» خواند، ریشه‌یابی کرد.

ولادیمیر پوتین به‌رغم این که بارها تاکید کرده بود که قصد حمله نظامی به اوکراین را ندارد، شامگاه چهارشنبه 23 فوریه در یک عملیات نظامی هماهنگ و تهاجم همه‌جانبه هوایی، دریایی و زمینی به شهرهای پرجمعیت اوکراین، زیرساخت‌های این کشور را نابود کرد و همان‌طور که اعلام شده عملیات‌های نظامی خود را تا ریشه‌کنی افراد، مقامات و موسسات طرفدار غرب در اوکراین و تشکیل حکومت طرفدار مسکو در این کشور ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم