ایران به تبعیت از روسیه غرب را مقصر بحران اوکراین دانست

در چارچوب رویکرد نگاه به شرق، ایران تلاش می‌کند در مقابله با چالش‌های پیش‌رو مواضع خود را در تضاد با غرب و در همخوانی با روسیه و چین بیان کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از حمله همه‌جانبه روسیه به اوکراین، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، اظهار کرد: «گسترش ناتو تهدیدی جدی علیه ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف است.»

به گزارش «تسنیم»، ابراهیم رئیسی پنج‌شنبه 24 فوریه همچنین با اشاره به مذاکرات هسته‌ای بر سه شرط پیشین خود مبنی بر «ارائه تضمین معتبر، پایان بخشیدن به ادعاهای سیاسی و لغو واقعی تحریم‌ها» به عنوان ضرورت‌های رسیدن به توافق تاکید کرد.

تسنیم از قول رئیس‌جمهوری روسیه نوشت که او در این گفت‌وگوی تلفنی، «وضعیت کنونی را پاسخ مشروع به چندین دهه نقض معاهدات امنیتی و تلاش‌های غرب برای آسیب رساندن به امنیت کشورش دانست.»

از سویی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز در همخوانی با موضع ضد‌غربی مسکو، بحران اوکراین را در آن‌چه او «اقدامات تحریک‌آمیز ناتو» خواند، ریشه‌یابی کرد.

امیرعبداللهیان در توییتی نوشت: «بحران اوکراین ریشه در اقدامات تحریک‌آمیز ناتو دارد. ما توسل به جنگ را راه‌حل نمی‌دانیم. برقراری آتش‌بس و تمرکز بر راه‌حل سیاسی و دموکراتیک ضرورت است.»

دو روز پیش سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز طی ادعاهایی جانب‌دارانه از روسیه، ناتو و آمریکا را به «تشدید تنش‌ها در شرق اروپا» متهم کرده و به باد انتقاد گرفت.

خطیب‌زاده در بیان موضع رسمی ایران، گفت: «متاسفانه مداخلات و اقدامات تحریک‌آمیز ناتو با محوریت آمریکا شرایط را در این منطقه پیچیده‌تر کرده است.»

موضع ایران در قبال بحران اوکراین از زبان سخنگوی وزارت خارجه این کشور همزمان با آن مطرح شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیش از تهاجم همه‌جانبه مستقیم به خاک اوکراین و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور، ابتدا استقلال دو منطقه جدایی‌طلب دونتسک و لوگانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخته و به نیروهای نظامی روسیه فرمان داد تحت عنوان «حافظ صلح» وارد خاک اوکراین شوند.

خطیب‌زاده در بخش دیگری از بیان موضع‌گیری‌های ایران در قبال بحران شرق اروپا افزود: «ایران تمام طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت می‌کند، و معتقد است باید از هرگونه اقدامی که به تشدید تنش‌ها منجر شود، اجتناب کرد.»

آن‌طور که از سخنان آنها برمی‌آید مقامات دولتی ایران همان مواضعی را تکرار می‌کنند که پیش از آن نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل اعلام کرده بود. او نیز با مقصر شناختن ناتو گفته بود: «این آمریکا و ناتو هستند که تسلیحات خود را به اوکراین سرازیر کرده‌اند و مشاوران غربی را به آنجا فرستاده‌اند.»

ولادیمیر پوتین به‌رغم این که بارها تاکید کرده بود که قصد حمله نظامی به اوکراین را ندارد، شامگاه چهارشنبه 23 فوریه در یک عملیات نظامی هماهنگ و تهاجم همه‌جانبه هوایی، دریایی و زمینی به شهرهای پرجمعیت اوکراین، زیرساخت‌های این کشور را نابود کرد و همان‌طور که اعلام شده عملیات‌های نظامی خود را تا ریشه‌کنی افراد، مقامات و موسسات طرفدار غرب در اوکراین و تشکیل حکومت طرفدار مسکو در این کشور ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید